, ,
اعزام دانشجو به اتریش

اعزام دانشجو به اتریش

 امروزه به دلیل وجود دانشگاه های تراز اول دنیا در کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکای شمالی، دانشجویان فراوانی از سراسر دنیا برای تحصیل در این دانشگاه ها، به این نواحی مهاجرت می کنند. علاوه بر اعتبار زیاد مدرک این مراکز آموزشی، امکان اخذ اقامت دائم از کشور میزبان و اشتغال در بازار کار پویای آن ها پس از فارغ التحصیلی، مزید بر علت شده است تا این کشور ها ( از جمله اتریش به عنوان کشوری جهان اولی و اروپایی )  درصد زیادی از مراکز آموزشی خود را، مملو از خارجیان ببینند.

با توجه به این  مقدم ، قصد داریم تا در ادامه به مبحث اعزام دانشجو به اتریش بپردازیم . اتریش کشوری با مرکزیت وین، به واسطه داشتن طبیعت بکر خو ، حضور در قلب اروپا و همسایگی با قریب به ۱۰ کشور، یکی از پربازدیدترین کشور های جهان می باشد .

این کشور که تحت تاثیر فراوانی از فرهنگ و اقتصاد آلمان قرار دارد، سیستمی مشابه نظام آموزشی این کشور نیز در آن برقرار است. همانند سیستم آموزشی آلمان، اعزام دانشجو به اتریش برای تحصیل در مقطع کارشناسی، در گرو داشتن دیپلم می باشد.

دیپلم یا هرگونه مدرکی دال بر تائید تحصیل ۱۲ ساله متقاضی در مدارس (به تنهایی) موجب می شود تا متقاضیان تحصیل هنگام ورود به این کشور، مشمول ثبت نام در کالج و گذراندن ۲ ترم مقدماتی شوند، دو ترمی که وقف همگام سازی دانشجویان با سیستم آموزشی اتریش، آشنایی آن ها با محیط آکادمیک، و فراگیری زبان آلمانی می گردد.

این نکته به خودی خود، مسئله پیچیده ای را برای داوطلبان بوجود نمی آورد، کمااینکه در ایران نیز دوره پیش دانشگاهی همین نقش را ایفا می کند، اما به مجرد اینکه مراجعین متوجه آموزش این دوره به زبان آلمانی (بدون جانشین) برگزار می شود، مقوله اعزام دانشجو به اتریش به بن بست می رسد؛  به زبان ساده تر، در صورت عدم تسلط داوطلبین به زبان آلمانی، پروژه اعزام دانشجو به اتریش با شکست مواجه می شود، چرا که دروازه ورود به دانشگاه های اتریش با مدرک دیپلم، عبور از دروازه کالج می باشد و کلید این دروازه نیز تسلط به زبان آلمانیست.

برای مقابله با این چالش، ۲ طرز برخورد وجود دارد؛ اول اینکه متقاضی در سال منتهی به اخذ دیپلم، به یادگیری زبان آلمانی بپردازد و با آمادگی کامل به تحصیل ۱ ساله خود در کالج اعزام گردد و یا با شرکت در کنکورهای سراسری و آزاد و قبولی در دانشگاهی معتبر، رشته مورد نظر خود را انتخاب نموده و تحصیل حداقل ۴ ترم در این مجموعه، به طرح اعزام دانشجو به اتریش بپیوندد.

حسن راه دوم دور زدن مقطع کالج و پذیرش در رشته مورد علاقه دانشجو می باشد. گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که واحدهای پاس شده توسط دانشجو در ایران همسان سازی شده و سال های تحصیل وی در ایران، بیهوده تلقی نمی گردد.

ورود متقاضیان به اتریش، مدرک زبان نیاز ندارد، لذا می توان ادعا کرد که دانشجویان با حضور به هم رساندن در این کشور، پس از ماه ها حضور در این مکان و شرکت در کلاس های زبان آلمانی مخصوص خارجیان، قدرت برقراری ارتباطات و فهم دروس را به دست می آورد. از مهمترین مدارک اعزام دانشجو به اتریش می توان به ارائه ترجه رسمی مدارک هویتی و تحصیلی به همراه اصل و کپی آن ها، گواهی عدم سو پیشینه، تائید صلاحیت آموزشی از ارگان های ذیصلاح و گواهی استطاعت مالی به مبلغی در حدود ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰  تومان اشاره کرد.

هزینه های تحصیل در اتریش نیز مانند آلمان در مواقعی (مانند تحصیل در رشته های موسیقی و معماری که اتریش مهد آن ها می باشد) رایگان بوده و در غیر این صورت، هزینه آن، حتی کمتر از هزینه های تحصیل در ایران می گردد .

 

مطلب پیشنهادی  دانشگاه پزشکی گراتس

برخی از دانشگاه های غیر دولتی ایران نیز گاها مورد تایید تعدادی از دانشگاه های اتریش می باشند.

و اما نکته قابل ملاحظه در این است که امکان اقامت پس از اعزام دانشجو به اتریش وجود دارد.

 

تکمیل فرم ارزیابی

در هزینه تحصیل در اتریش می بایست به مقطع تحصیلی مورد نظر توجه نمود و در این صورت شرایط تحصیل در اتریش هر مقطع تحصیلی به صورت متفاوت در نظر گرفته می شود، در مبحث شرایط تحصیل در اتریش می بایست میزان هزینه های جاری در اتریش نیز لحاظ گردد، در ذیل به برخی از این هزینه ها اشاره می نماییم:

هزینه هایی که می بایست دانشجو برای تحصیل در اتریش بپردازد، هزینه هایی است که برای زندگی روزمره خود در نظر می گیرد که عبارتند از:

هزینه ی اجاره منزل مورد نظر خود.

هزینه های مربوط به پوشاک

هزینه های مربوط به مواد غذایی

هزینه های مربوط به بیمه های درمانی.

 

در اتریش می توان از منازل کوچکی و یا اتاق هایی نام برد که آنها فقط برای دانشجویان مقیم در اتریش و مشغول به تحصیل در نظر گرفته شده است. تمام هزینه های ذکر شده برای زندگی یک دانشجو در اتریش حدوداً ۷۰۰ یورو می باشد.

تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزشی در اتریش به ترتیب ۱۸ و ۱۱۰ می باشد. به هیچ وجه امکان فراهم کردن هزینه های تحصیل، به گونه ای که دانشجو همزمان در کنار تحصیل کار نماید وجود ندارد و فقط در یک حالت این امر امکان پذیر است که توسط خود دانشگاه، شغلی برای دانشجو معین و مشخص گردیده باشند و آن هم در صورت بالا بودن معدل دانشجو می باشد و شرایط تحصیل در اتریش پس از آن در ادامه ی تحصیل در دانشگاه های اتریش می بایست ویزا از دولت اتریش جهت ادامه ی تحصیل مجدد اخذ گردد.

دانشجویان رسمی :

از جمله شرایط تحصیل در اتریش دانشجویانی که به صورت رسمی در اتریش به تحصیلات خود ادامه می دهند می بایست مدرکی که در کشور خود کسب کرده اند مورد قبول دانشگاه مورد نظر آنها در کشور مورد نظرشان باشد.

ادامه تحصیل در دانشگاه فعلی:

کلیه ی دانشجویانی که تقاضای ادامه تحصیل در دانشگاه خود را دارند می بایست گواهی تحصیلی خود را به همراه ریز نمراتشان به داشگاه ارائه دهند.

مهلت زمانی ارائه مدارک در شرایط تحصیل در اتریش:

آخرین فرصت برای ثبت نام در ترم تابستان، فوریه و در ترم زمستان سپتامبر می باشد، سپنتا ستاره اندیشه به تمام متقاضیان پیشنهاد می کند که مدارک خود را از ۶ ماه قبل ارسال نمایند زیرا در بازه ی تحویل مدارک تا نتیجه گیری آن بازه ی زمانی بسیار کوتاه می باشد بنابراین ارسال پیش از موقع مدارک سبب بررسی بیشتر و بهتر آنها خواهد بود.

یکی از مباحثی که می تواند در شرایط تحصیل در اتریش بسیار تاثیر گذار می باشد هزینه زندگی در اتریش می باشد:

هزینه زندگی در اتریش سالیانه ۷۰۰۰ یورو می باشد که جهت ضمانت مالی می بایست این هزینه به حساب متقاضی مورد نظر در اتریش واریز گردد که البته پس از واریز می توان از حساب مورد نظر برداشت نمود.

مدرک زبان آلمانی جهت تحصیل در اتریش:

کلیه دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در اتریش را دارند می بایست حتما” پیش از اخذ پذیرش تحصیلی مدرک زبان آلمانی را اخذ نمایند و این مدرک به معنای اتمام دوره مقدماتی زبان آلمانی می باشد و پس از آن دانشجو می بایست مدرک زبان آلمانی را علاوه بر دانشگاه مورد نظر خود به سفارت نیز ارائه دهد.

انواع مدارک موجود در تحصیل در اتریش به شرح ذیل می باشد:

دوره کاردانی و مدرک  :Diploma

پس از تحصیل به مدت ۲ تا ۳ سال در کالج های اتریش می توان با کسب موفقیت در آزمون های کالج اتریش ، امکان اخذ مدرک در هر گرایشی که مد نظر متقاضی باشد وجود دارد و نیز پس از اخذ مدرک دیپلم دوره متوسطه و گذراندن دوره عمومی دانشگاه دانشجو موفق به کسب مدرک کاردانی می شود.

دوره کارشناسی و مدرک Art , Magister :

پس از تحصیل به مدت ۳ الی ۴ سال در دانشگاه های اتریش و یا مراکز آموزش عالی هنر اتریش و مدارس عالی فنی اتریش می توان با کسب موفقیت در آزمون های کالج های اتریش، دانشجو موفق به کسب مدارک Art و یا Magister خواهد شد.

دوره کارشناسی ارشد و مدارک Art, Magister  :

پس از تحصیل به مدت ۴ الی ۵ سال در دانشگاه های اتریش و یا مراکز آموزش عالی هنر اتریش و مدارس عالی فنی اتریش می توان با کسب موفقیت در آزمون های کالج های اتریش، دانشجو موفق به کسب مدارک Art و یا Magister خواهد شد.

دوره دکتری:

در صورت داشتن مدارک بندهای ۲ و ۳ و سپری کردن دوره های تحصیلی دانشجو موفق به کسب مدرک دکتری خواهد شد.

لازم به ذکر است که تمام مدارکی که به صورت خصوصی و یا مکاتبه ای و یا غیر حضوری اخذ گردد به هیچ وجه مورد بررسی قرار نمی گیرد و از لحاظ دولت اتریش مورد تاییدیه قرار نخواهد گرفت و جزء اصلی ترین شرایط تحصیل در اتریش گذراندن دوره های حضوری در دانشگاه ها و یا مراکز عالی خواهد شد.

جزء شرایط تحصیل در اتریش هزینه هایی است که دانشجو می بایست بپردازد این هزینه ها شامل هزینه های اجاره منزل، پوشاک، مواد غذایی و بیمه های درمانی می باشد و ذکر این نکته در اینجا قابل اهمیت می باشد که در مورد محل اقامت دانشجویان اتاق ها و آپارتمان هایی وجود دارند که به تمام دانشجویان اجاره داده می شود و از جمله محاسن آنها می توان به اختصاصی بودن آنها به دانشجویان اشاره نمود به گونه ای که اینگونه محل ها تنها به دانشجویان و با هزینه ی اندک تحویل داده می شود.

 

مطلب پیشنهادی  افزایش شهریه دانشگاه وین اتریش

هدف ما در موسسه اعزام دانشجویی سپنتا ستاره اندیشه از مطالب ارائه شده، اعزام دانشجو به اتریش اطلاع رسانی و کمک به شما کاربر عزیز جهت آشنایی با انواع اقامت اتریش می باشد. امیدواریم تلاش سپنتا ستاره اندیشه باعث تحقق کسب اقامت اتریش برای شما مخاطب عزیز گردد.  افتخار سپنتا ستاره اندیشه مشاوره، کسب پذیرش  اتریش، تحصیل اتریش  و کسب بورس از دانشگاه های اتریش و معرفی موقعیت های تحصیلی در اتریشبرای شما علاقمندان می باشد جهت اطلاع از کلیه خدمات سپنتا ستاره اندیشه  با ما در تماس باشید.

در صورت تمایل می توانید با موسسه اعزام دانشجویی سپنتا ستاره اندیشه با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت ارزیابی رایگان از طریق فرم ارزیابی رایگان مندرج در سایت اینترنتی اقدام نمایید، کارشناسان ما در اصرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است