تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا چیست؟ ، آیا می خواهید در مورد تحصیل در ایتالیا و کسب پذیرش دانشگاه های ایتالیا  بدانید ؟ کدام دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش ایتالیا و تحصیل در ایتالیا مورد تایید می باشند؟ 

آیا در مورد شرایط و هزینه های تحصیل در ایتالیا  آگاهید ؟  آیا امکان کار در حین تحصیل در ایتالیا وجود دارد ؟  آیا برای کسب پذیرش از دانشگاه های ایتالیا احتباج به مدرک زبان هست ؟ 

در ادامه ضمن تشریح مسائل مربوط به کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا، پاسخ تمامی سوالات شما را خواهیم دارد.

در صورت تمایل به ارزیابی شرایط خود جهت تحصیل در معتبرترین دانشگاه های ایتالیا بصورت رایگان از طریق ارسال تکمیل فرم ارزیابی مندرج در موسسه سپنتا ستاره اندیشه  می توانید بصورت رایگان با مشاوره شوید.

کارشناسان باتجربه ما در راه کسب پذیرش از دانشگاه های اتریش شما راهمراهی خواهند کرد و کلیه خدمات این موسسه را در ادامه خدمت شما معرفی خواهند کرد.

ایتالیا به عنوان کشوری موفق در زمینه های مختلف علمی و هنری، یکی از قطب های جاذبه ی دانشمندان، سرمایه گزاران و هنرمندان بزرگ در جهان است.

به دلیل هم پیمان بودن در معاهده ی شنگن، امکان سفر به کشورهای مختلف اروپایی و داشتن تجربه هایی بی نظیر را به شما می دهد، سیستم حمل و نقل ریلی و هوایی آن، دسترسی آسانی حتی به بکرترین و دور افتاده ترین مکان ها را نیز می دهد و سفرهای میان کشوری را بسیار آسان و کم هزینه کرده است.

علاوه بر این شما هر زمان به راحتی می توانید از سیستم هایی همچون بلابلاکار نیز برای حمل و نقل آسان و امن جاده ای استفاده کنید.

از مهمترین فرصت هایی که تحصیل در ایتالیا در اختیار دانشجویان قرار می دهد میتوان به برنامه و بورس تحصیلی اراسموس اشاره کرد، که دانشگاه های کشورهای مختلف به هدف تبادل فرهنگی و علمی دست به بورسیه و تبادل دانشجویان خود می زنند.

به این واسطه دانشجو خواهد توانست بخشی از دوره ی تحصیل خود را در کشور و دانشگاهی دیگر بگذراند، در حالی که دانشگاه بخش اعظم هزینه ی اقامت و خورد و خوراک دانشجو را پوشش می دهد.

نکته :  قابل توجه متقاضیان تحصیل در ایتالیا، شما در هر سنی می توانید برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنید، چرا که دانشگاه های ایتالیا هیچ محدودیت سنی ای برای دانشجویان قائل نمی شوند.

دانشگاه های مورد تایید ایتالیا جهت ادامه تحصیل بر اساس آخرین تغییرات اعلام شده بعد از سپتامبر ۲۰۱۸ (دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران)

کدام دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در ایتالیا مورد تایید هستند؟

در این تقسیم بندی دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در ایتالیا به دو دسته گروه ممتاز (الف) و گروه خوب (ب) تقسیم بندی می شوند که به ترتیب عبارتند:

نکته: این لیست بر اساس آخرین تغییرات اعلام شده در باب دانشگاه های مورد تایید ایتالیا جهت ادامه تحصیل در ایتالیا اعلام شده و مرتب بر اساس آخرین تغییرات بروز رسانی می شود.

درباره ی سیستم آموزشی ایتالیا

سال تحصیلی در دو ترم برگزار می شود. ترم اول از سپتامبر/اکتبر شروع شده و تا ژانویه/فوریه ادامه دارد، ترم دوم نیز از فوریه شروع شده و تا جولای ادامه خواهد داشت. هر ترم حدوداً 14 هفته ی تحصیلی دارد، جدای از امتحانات که حدود 6 هفته به طول می انجامند.

بیشتر امتحانات شفاهی هستند، و معمولا برای هر درس دو امتحان، کتبی و شفاهی جدا برگزار می شود. از نکات حائز اهمیت اینکه برخی از درس های ارائه شده یک ساله بوده و گذراندن آنها دو ترم به طول می انجامد.

دوره های تحصیلی در ایتالیا

تحصیلات عالی در ایتالیا، توسط دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی هنری، موسیقیایی و موسسات عالی تکنیکی در دسته بندی های مختلف وجود دارد.

دوره  لائورئا:

 اولین دوره ی آموزش عالی است، دوره ای سه سال است که برابر با کارشناسی در ایران قرار می گیرد.

دوره ی لائورئا مجیستراله:

 دوره ای دو ساله است و برابر با کارشناسی ارشد در ایران قرار می گیرد.

** برخی دانشگاه طبق قانون و یا بخش نامه های سالیانه، همچنین دوره های 5 و یا 6 ساله ای که شامل لیسانس و فوق لیسانس پیوسته می باشند را برای برخی رشته ها ارائه می دهند.

در دوره ی کارشناسی معمولا تلاش بر آموزش محتویات علمی و متد ها ملی است در حالی که در دوره ی فوق لیسانس این آموزش به مرحله ای بالاتر وتخصصی تر برده شده و سعی می شود تا دانشجو را برای کار در محیط های مشخص آماده کنند.

برای ثبت نام در دانشگاه در دوره ی لیسانس نیزا به داشتن دیپلم و گواهی گذراندن دوره ی 12 ساله ی تحصیلی است. و همینطور داشتن مدرک لیسانس برای شرکت در دوره ی مستر الزامی است.

تایید مدرک لیسانس و فوق لیسانس، توسط اساتید دانشگاه مورد نظر، بسته به دانشگاه، به طور فردی و یا در کمیسیونی که در دانشگاه تشکیل می دهند انجام می شود. طی این فرآیند ساختار دوره های گذرانده شده و جنبه های آموزشی آنها مورد ارزیابی و اعتباردهی قرار می گیرند.

دوره ی دکترا:

دوره ی دکتری در ایتالیا درست مثل سیستم آموزشی ایران، سومین دوره ی تحصیلات عالی را شامل می شود و هدف آن آماده سازی دانشجو برای به کار گیری متدهای پیشرفته ی تحقیقات علمی است، دانشجوی دکترا می تواند دوره ی کارآموزی خود را در خارج از ایتالیا و یا در آزموشگاه های تخقیقاتی بگذراند.

برای درخواست پذیرش برای دوره ی دکتری، علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی ارشد، دانشجو نیاز به داشتن پروپوزال دکترا نیز دارد. این دوره دست کم سه سال طول کشیده و دانشجو باید در طول این دوره روی تز خود تحقیقات لازم را انجام دهد.

مدارس عالی تکنولوژی:

دوره های ارائه شده توسط این مدارس عالی به لحاظ اعتبار برابر با دوره های آکادمیک هستند، هر چند درست همچون دانشگاه های علمی کاربردی در ایران، ارتباط مسقیم تری با سیستم تولیدی و بازار کار دارند، به همین دلیل بهتر پاسخگوی نیازهای تکنسین های متخصص در زمینه ی تولید و یا کسانی است که علاقه مند به تکنولوژی نوآورانه هستند.

گرایش های تحت پوشش این مدارس عبارتند از :

حرکت پایدار

بهره وری انرژی

فن آوری های نوآورانه برای دارایی ها و فعالیت های فرهنگی – با گرایش گردشگری

فن آوری اطلاعات و ارتباطات

فن آوری های جدید زندگی

فن آوری های جدید برای برند “ساخت ایتالیا” (سیستم های مکانیکی، سیستم مد، سیستم غذایی-کشاورزی، سیستم خانه، خدمات کسب و کار).

برای شرکت در این دوره ها داشتن دیپلم دوره ی متوسطه ی چهار ساله ضروری است.

این دوره ها بین 1800/2000 ساعت درسی هستند و دانشجو ملزم به گذراندن دوره ای کارآموزی برابر با 30% از کل ساعت های دوره ی تحصیلی خواهد بود.

آموزش عالی هنری و موسیقی:

آکادمی های هنر های زیبا (همچون بررا در میلان و آکادمی هنرهای زیبای بولونیا)  از این دست هستند. از جمله دوره های ارائه شده می توان به دوره های پنج ساله ای که معادل با کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور پیوسته هستند اشاره کرد،  که سعی در پرورش متخصصینی توانمند دارد تا به این ترتیب حفاظت و نگهداری از آثار هنری را تضمین کند.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه سالیانه تحصیل در مقاطع و دانشگاه ها و شهرهای مختلف ایتالیا متغییر می باشد. اما میانگین شهریه سالیانه از 600 تا حداکثر 5000 یورو در سال است.

تنها برای رشته هایی نظیر MBA و مشابه آن ممکن است شهریه به 5000 یورو در سال برسد و میانگین شهریه پرداختی توسط دانشجویان در سال کمتر از 2000 یورو است، که در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا نظیر ترکیه و مالزی نیز ارزان تر است.

البته امکان کاهش شهریه نیز در بسیاری از موارد توسط تیم تخصصی موسسه تکیه گاه دانش تا 500 یورو در سال وجود دارد.

به طور مثال شهریه دانشگاه ساپیینزا رم در حال حاضر در کلیه مقاطع در هر سال 2200 یورو می باشد و کارشناسان موسسه این مبلغ را در صورت درخواست دانشجو، طی یک فرایند تخصصی به 500 یورو در سال کاهش می دهند.

به علاوه امکان دریافت کمک هزینه های مختلف تا 5000 یورو در سال، به جز انواع بورسیه کامل تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکتری وجود دارد.

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه های مربوط به خورد و خوراک

 هزینه های زندگی قطعا با توجه به شرایط و سبک زندگی فردی دانشجویان مختلف متفاوت است. اما طبق تجربه عینی دانشجویان ایرانی که در حال حاضر در ایتالیا به سر می برند، ماهانه بین 150 الی 200 یورو برای پرداخت هزینه های مربوط به مواد غذایی کفایت می کند.

هزینه های اجاره مسکن

هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه در شهر های بزرگ بین 1000تا 1500 یورو می باشد. البته عموما دانشجویان به صورت مشترک آپارتمان را اجاره می کنند. در این حالت هزینه ها از 250 تا 350 یورو در هر ماه به ازای هر دانشجو خواهد بود.

هزینه های مربوط به حمل و نقل

رفت و آمد در شهرهای ایتالیا عمدتاً بوسیله وسایل نقلیه ی عمومی کارآمد انجام می گیرد و هزینه آن برای دانشجویان، پس از دریافت کارت دانشجویی در مواردی تا یک سوم هزینه معمول آن خواهد شد.

هزینه ایاب و ذهاب برای افراد غیر دانشجو از 30 تا 45 یورو در ماه می باشد.در ضمن این هزینه برای دانشجویان زیر 25 سال می تواند تا حدود 40 درصد شامل تخفیف شود .

هدف ما در موسسه سپنتا ستاره اندیشه اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به کسب  پذیرش تحصیلی ایتالیا، تحصیل در کشور ایتالیا می باشد.

همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاع از روش های مهاجرت به ایتالیا و کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا   از  طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید. بعد از تکمیل و ارسال فرم مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.

درخواست ارزیابی رایگان

مطالب مرتبط با اتریش
 • هزینه تحصیل در اتریشهزینه تحصیل در اتریش۱۳۹۷/۱۰/۰۵ - ۱۵:۰۰

  در این مقاله قصد داریم هزینه تحصیل در اتریش را به طور کامل و جامع برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید تا پایان مقاله همراه ما باشید تا از هزینه های تحصیلی اتریش آگاه شوید. بررسی جامع و کامل […]

 • کشور اتریش برای زندگیکشور اتریش برای زندگی۱۳۹۷/۰۹/۲۴ - ۱۷:۵۳

  یکی از ثروتمند ترین کشورهای اروپایی اتریش می باشد. سطح کیفی زندگی در این کشور در سطح جهانی بسیار بالا و عالی می باشد. با مهاجرت به اتریش می توانید از مزایایی همچون مشاهده مناظر شگفت انگیز، زندگی در شهرهای مدرن و پیشرفته و مشاهده روستاهای تاریخی بهره مند شوید. آب و هوای معتدل این کشور، […]

 • اتریش چگونه کشوری است؟اتریش چگونه کشوری است؟۱۳۹۷/۰۹/۲۱ - ۱۴:۴۱

  اتریش یکی از کشورهای اروپایی می باشد که دارای ۸٫۶ میلیون نفر جمعیت است. در اتریش زبان آلمانی صحبت می شود اما باید گفت این زبان با زبان آلمانی که در کشور آلمان صحبت می شود دارای تفاوت های قابل توجهی است زیرا از آنجا که مردم اتریش دارای لهجه های مختلف می باشند از […]

 • تحصیل در اتریش بدون مدرک زبانتحصیل در اتریش بدون مدرک زبان۱۳۹۷/۰۹/۱۸ - ۱۵:۰۰

  اتریش یکی از کشورهایی است که در اروپای مرکزی واقع شده است. پایتخت این کشور وین می باشد و زبان رسمی مردم این کشور آلمانی است. از آنجا که این کشور از لحاظ علمی پیشرفت چشمگیری داشته است تعداد متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور سالانه در حال افزایش است. دانشگاه ها و مؤسسات آموزش […]

 • تحصیل در اتریش با مدرک دیپلمتحصیل در اتریش با مدرک دیپلم۱۳۹۷/۰۹/۱۴ - ۱۶:۰۰

  اتریش یکی از کشورهای اروپایی است و همانند دیگر کشورهای اروپایی دارای دانشگاهی معتبر می باشد. کیفیت آموزشی این دانشگاه ها در سطح جهان بسیار بالا می باشد. تعداد ایرانیان متقاضیان مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل هر ساله رو به افزایش است از این رو اکثر این افراد تمایل دارند تا شرایط ورود به […]

 • رشته های تحصیلی در اتریشرشته های تحصیلی در اتریش۱۳۹۷/۰۹/۱۰ - ۱۶:۳۰

  می توان گفت در این کشور پنج دانشگاه معتبر و عالی وجود دارد که توانسته اند در سطح جهانی رتبه قابل قبولی کسب نمایند. از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه وین، دانشگاه گراتس، دانشگاه فنی وین، دانشگاه اینسبورگ اشاره کرد. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری […]

پست های فنلاند

مقالات منتشر شده

هزینه تحصیل در اتریش
کشور اتریش برای زندگی
اتریش چگونه کشوری است؟
تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان
تحصیل در اتریش با مدرک دیپلم
رشته های تحصیلی در اتریش
تحصیل دکتری در اتریش
تحصیل فوق لیسانس در اتریش
معایب زندگی در اتریش
مهاجرت به اتریش
ویزای تحصیلی اتریش
آشنایی با دانشگاه هلسینکی
دانشگاه پزشکی گراتس
دانشگاه صنعتی گراتس اتریش
شرایط تحصیل در اتریش
روش های مهاجرت به فنلاند
جاذبه های دیدنی فنلاند
تحصیل تخصص پزشکی در اتریش
افزایش شهریه دانشگاه وین اتریش
لینک دانشگاه های فنلاند
تحصیل رایگان در فنلاند
هزینه تحصیل در فنلاند
مراحل تحصیل در اتریش
شرایط تحصیل در اتریش
اقامت اتریش
دوره پیش دانشگاهی در اتریش چگونه است
اعزام دانشجو به اتریش
تحصیل رایگان در اتریش
شرایط تحصیل در اتریش