ویزای تحصیلی

تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا چیست؟ ، آیا می خواهید در مورد تحصیل در ایتالیا و کسب پذیرش دانشگاه های ایتالیا  بدانید ؟ کدام دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش ایتالیا و تحصیل در ایتالیا مورد تایید می باشند؟

آیا در مورد شرایط و هزینه های تحصیل در ایتالیا  آگاهید ؟  آیا امکان کار در حین تحصیل در ایتالیا وجود دارد ؟  آیا برای کسب پذیرش از دانشگاه های ایتالیا احتباج به مدرک زبان هست ؟

در ادامه ضمن تشریح مسائل مربوط به کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا، پاسخ تمامی سوالات شما را خواهیم دارد.

در صورت تمایل به ارزیابی شرایط خود جهت تحصیل در معتبرترین دانشگاه های ایتالیا بصورت رایگان از طریق ارسال تکمیل فرم ارزیابی مندرج در وب سایت می توانید بصورت رایگان با مشاوره شوید.

کارشناسان باتجربه ما در راه کسب پذیرش از دانشگاه های اتریش شما راهمراهی خواهند کرد و کلیه خدمات این موسسه را در ادامه خدمت شما معرفی خواهند کرد.

ایتالیا به عنوان کشوری موفق در زمینه های مختلف علمی و هنری، یکی از قطب های جاذبه ی دانشمندان، سرمایه گزاران و هنرمندان بزرگ در جهان است.

به دلیل هم پیمان بودن در معاهده ی شنگن، امکان سفر به کشورهای مختلف اروپایی و داشتن تجربه هایی بی نظیر را به شما می دهد، سیستم حمل و نقل ریلی و هوایی آن، دسترسی آسانی حتی به بکرترین و دور افتاده ترین مکان ها را نیز می دهد و سفرهای میان کشوری را بسیار آسان و کم هزینه کرده است.

علاوه بر این شما هر زمان به راحتی می توانید از سیستم هایی همچون بلابلاکار نیز برای حمل و نقل آسان و امن جاده ای استفاده کنید.

از مهمترین فرصت هایی که تحصیل در ایتالیا در اختیار دانشجویان قرار می دهد میتوان به برنامه و بورس تحصیلی اراسموس اشاره کرد، که دانشگاه های کشورهای مختلف به هدف تبادل فرهنگی و علمی دست به بورسیه و تبادل دانشجویان خود می زنند.

به این واسطه دانشجو خواهد توانست بخشی از دوره ی تحصیل خود را در کشور و دانشگاهی دیگر بگذراند، در حالی که دانشگاه بخش اعظم هزینه ی اقامت و خورد و خوراک دانشجو را پوشش می دهد.

نکته :  قابل توجه متقاضیان تحصیل در ایتالیا، شما در هر سنی می توانید برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنید، چرا که دانشگاه های ایتالیا هیچ محدودیت سنی ای برای دانشجویان قائل نمی شوند.

دانشگاه های مورد تایید ایتالیا جهت ادامه تحصیل بر اساس آخرین تغییرات اعلام شده بعد از سپتامبر ۲۰۱۸ (دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران)

کدام دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در ایتالیا مورد تایید هستند؟

در این تقسیم بندی دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در ایتالیا به دو دسته گروه ممتاز (الف) و گروه خوب (ب) تقسیم بندی می شوند که به ترتیب عبارتند:

دانشگاه های گروه ممتاز (الف) ایتالیا:

 1. Universita degli studi di Bologna
 2. Universita degli studi di Roma “La Sapienza”
 3. Universita Commerciale Luigi Bocconi  صرفاً در رشته های حسابداری مالی، اقتصاد، مدیریت و بازرگانی
 4. Politecnico di Milano
 5. Universita degli studi di Milano
 6. Universita degli studi di Pisa
 7. Universita degli studi di Padova
 8. Universitả Degli Studi di Roma Tor Vergata
 9. Politecnico di Torino
 10. Universita degli studi di Firenze
 11. Universita degli studi “Federico II” di Napoli
 12. Universita degli studi di Torino
 13. Universita degli studi di Pavia
 14. Universita Cattolica del Sacro Cuore – Milano
 15. Universita degli studi di Genova
 16. Universitả degli Stadi di Milano- Bicocca
 17. Universita degli studi di Siena
 18. Universita degli studi di Trieste
 19. Universita degli studi di Perugia
 20. Universitả degli Studi di Modena e Reggio Emilia
 21. Universitả Cả Foscari di Venezia
 22. Universita degli studi di Catania
 23. Universitả degli Studi di Roma Tre
 24. Universita degli studi di Bari
 25. Universitả Degli Studi di Verona
 26. Universidad degli studi di palermo

دانشگاه های گروه خوب (ب) ایتالیا:

 1. Universita Degli Studi di Trento
 2. Universita  degli Studi di Udine (University of Udine)
 3. Universita  degli studi di Cagliari
 4. Universita  degli studi di Ferrera
 5. Universita  degli studi di Parma
 6. Universita  degli studi di Salerno (University of Salerno)
 7. Universitả  della Calabria
 8. Universita  IUAV di Venezia
 9. Universitả degli Studi di Bergamo
 10. Universita del salento (universita degli studi di Lecco)
 11. Universita per stranieri di siena
 12. Universita Degli Studi di Teramo
 13. Conservatorio di Milano, Napoli, Cagliari, Bari, Roma   صرفا تا کارشناسی ارشد
 14. Conservatorio di musica Franco Vittadini  صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 15. Conservatorio di musica ٍٍS. Ceeilia صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 16. Conservatorio di musica G.B.Martini  صرفا تا کارشناسی ارشد
 17. Conservatorio di Torino Guiseppe Verdi    صرفا تا کارشناسی ارشد
 18. Academie di Belle arti    کلیه آکادمیهای هنرهای زیبا صرفا تا کارشناسی ارشد
 19. Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA)

درباره ی سیستم آموزشی ایتالیا

سال تحصیلی در دو ترم برگزار می شود. ترم اول از سپتامبر/اکتبر شروع شده و تا ژانویه/فوریه ادامه دارد، ترم دوم نیز از فوریه شروع شده و تا جولای ادامه خواهد داشت. هر ترم حدوداً 14 هفته ی تحصیلی دارد، جدای از امتحانات که حدود 6 هفته به طول می انجامند.

بیشتر امتحانات شفاهی هستند، و معمولا برای هر درس دو امتحان، کتبی و شفاهی جدا برگزار می شود. از نکات حائز اهمیت اینکه برخی از درس های ارائه شده یک ساله بوده و گذراندن آنها دو ترم به طول می انجامد.

دوره های تحصیلی در ایتالیا

تحصیلات عالی در ایتالیا، توسط دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی هنری، موسیقیایی و موسسات عالی تکنیکی در دسته بندی های مختلف وجود دارد.

دوره  لائورئا

اولین دوره ی آموزش عالی است، دوره ای سه سال است که برابر با کارشناسی در ایران قرار می گیرد.

دوره ی لائورئا مجیستراله

دوره ای دو ساله است و برابر با کارشناسی ارشد در ایران قرار می گیرد.

** برخی دانشگاه طبق قانون و یا بخش نامه های سالیانه، همچنین دوره های 5 و یا 6 ساله ای که شامل لیسانس و فوق لیسانس پیوسته می باشند را برای برخی رشته ها ارائه می دهند.

در دوره ی کارشناسی معمولا تلاش بر آموزش محتویات علمی و متد ها ملی است در حالی که در دوره ی فوق لیسانس این آموزش به مرحله ای بالاتر وتخصصی تر برده شده و سعی می شود تا دانشجو را برای کار در محیط های مشخص آماده کنند.

برای ثبت نام در دانشگاه در دوره ی لیسانس نیزا به داشتن دیپلم و گواهی گذراندن دوره ی 12 ساله ی تحصیلی است. و همینطور داشتن مدرک لیسانس برای شرکت در دوره ی مستر الزامی است.

تایید مدرک لیسانس و فوق لیسانس، توسط اساتید دانشگاه مورد نظر، بسته به دانشگاه، به طور فردی و یا در کمیسیونی که در دانشگاه تشکیل می دهند انجام می شود. طی این فرآیند ساختار دوره های گذرانده شده و جنبه های آموزشی آنها مورد ارزیابی و اعتباردهی قرار می گیرند.

دوره ی دکترا

دوره ی دکتری در ایتالیا درست مثل سیستم آموزشی ایران، سومین دوره ی تحصیلات عالی را شامل می شود و هدف آن آماده سازی دانشجو برای به کار گیری متدهای پیشرفته ی تحقیقات علمی است، دانشجوی دکترا می تواند دوره ی کارآموزی خود را در خارج از ایتالیا و یا در آزموشگاه های تخقیقاتی بگذراند.

برای درخواست پذیرش برای دوره ی دکتری، علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی ارشد، دانشجو نیاز به داشتن پروپوزال دکترا نیز دارد. این دوره دست کم سه سال طول کشیده و دانشجو باید در طول این دوره روی تز خود تحقیقات لازم را انجام دهد.

مدارس عالی تکنولوژی

دوره های ارائه شده توسط این مدارس عالی به لحاظ اعتبار برابر با دوره های آکادمیک هستند، هر چند درست همچون دانشگاه های علمی کاربردی در ایران، ارتباط مسقیم تری با سیستم تولیدی و بازار کار دارند، به همین دلیل بهتر پاسخگوی نیازهای تکنسین های متخصص در زمینه ی تولید و یا کسانی است که علاقه مند به تکنولوژی نوآورانه هستند.

گرایش های تحت پوشش این مدارس عبارتند از :

حرکت پایدار

بهره وری انرژی

فن آوری های نوآورانه برای دارایی ها و فعالیت های فرهنگی – با گرایش گردشگری

فن آوری اطلاعات و ارتباطات

فن آوری های جدید زندگی

فن آوری های جدید برای برند “ساخت ایتالیا” (سیستم های مکانیکی، سیستم مد، سیستم غذایی-کشاورزی، سیستم خانه، خدمات کسب و کار).

برای شرکت در این دوره ها داشتن دیپلم دوره ی متوسطه ی چهار ساله ضروری است.

این دوره ها بین 1800/2000 ساعت درسی هستند و دانشجو ملزم به گذراندن دوره ای کارآموزی برابر با 30% از کل ساعت های دوره ی تحصیلی خواهد بود.

آموزش عالی هنری و موسیقی:

آکادمی های هنر های زیبا (همچون بررا در میلان و آکادمی هنرهای زیبای بولونیا)  از این دست هستند. از جمله دوره های ارائه شده می توان به دوره های پنج ساله ای که معادل با کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور پیوسته هستند اشاره کرد،  که سعی در پرورش متخصصینی توانمند دارد تا به این ترتیب حفاظت و نگهداری از آثار هنری را تضمین کند.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه سالیانه تحصیل در مقاطع و دانشگاه ها و شهرهای مختلف ایتالیا متغییر می باشد. اما میانگین شهریه سالیانه از 600 تا حداکثر 5000 یورو در سال است.

تنها برای رشته هایی نظیر MBA و مشابه آن ممکن است شهریه به 5000 یورو در سال برسد و میانگین شهریه پرداختی توسط دانشجویان در سال کمتر از 2000 یورو است، که در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا نظیر ترکیه و مالزی نیز ارزان تر است.

البته امکان کاهش شهریه نیز در بسیاری از موارد توسط تیم تخصصی موسسه تکیه گاه دانش تا 500 یورو در سال وجود دارد.

به طور مثال شهریه دانشگاه ساپیینزا رم در حال حاضر در کلیه مقاطع در هر سال 2200 یورو می باشد و کارشناسان موسسه این مبلغ را در صورت درخواست دانشجو، طی یک فرایند تخصصی به 500 یورو در سال کاهش می دهند.

به علاوه امکان دریافت کمک هزینه های مختلف تا 5000 یورو در سال، به جز انواع بورسیه کامل تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکتری وجود دارد.

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه های مربوط به خورد و خوراک

 هزینه های زندگی قطعا با توجه به شرایط و سبک زندگی فردی دانشجویان مختلف متفاوت است. اما طبق تجربه عینی دانشجویان ایرانی که در حال حاضر در ایتالیا به سر می برند، ماهانه بین 150 الی 200 یورو برای پرداخت هزینه های مربوط به مواد غذایی کفایت می کند.

هزینه های اجاره مسکن

هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه در شهر های بزرگ بین 1000تا 1500 یورو می باشد. البته عموما دانشجویان به صورت مشترک آپارتمان را اجاره می کنند. در این حالت هزینه ها از 250 تا 350 یورو در هر ماه به ازای هر دانشجو خواهد بود.

هزینه های مربوط به حمل و نقل

رفت و آمد در شهرهای ایتالیا عمدتاً بوسیله وسایل نقلیه ی عمومی کارآمد انجام می گیرد و هزینه آن برای دانشجویان، پس از دریافت کارت دانشجویی در مواردی تا یک سوم هزینه معمول آن خواهد شد.

هزینه ایاب و ذهاب برای افراد غیر دانشجو از 30 تا 45 یورو در ماه می باشد.در ضمن این هزینه برای دانشجویان زیر 25 سال می تواند تا حدود 40 درصد شامل تخفیف شود .

هدف ما اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در کشور ایتالیا می باشد.

همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاع از روش های مهاجرت به ایتالیا و کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا   از  طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره مهاجرت رایگان بگیرید. بعد از تکمیل و ارسال فرم مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سه =