کانادا, مهاجرت

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

در این مقاله قصد داریم تا به طور جامع و کامل، مهاجرت به کانادا، راه ها و شرایط آن را بررسی کنیم. کانادا یکی از پر متقاضی ترین کشورها برای مهاجرت است. برای آگاهی کامل از این شرایط با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

هر آنچه باید در مورد مهاجرت به کانادا بدانید

برای مهاجرت به کانادا می بایست اطلاعات لازم و کافی را در اختیار داشت تا بتوان بهترین تصمیم را اتخاذ کرد. از دیدگاه برخی افراد مهاجرت های کم هزینه بهترین شیوه ی مهاجرت هستند و برخی دیگر سریع ترین راه ها را برای مهاجرت از کشوری به کشور دیگر برمی گزینند. در این مقاله سعی داریم تمام جوانب مهاجرت به کانادا را بررسی کنیم تا شما بتوانید مناسب ترین شیوه را برای خود انتخاب کنید.

انواع راه های مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا راه های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها در سراسر جهان بسیار پر طرفدار و معروف هستند. در واقع یکی از مهم ترین دلایلی که موجب افزایش سیل جمعیت مهاجران به سمت کانادا می شود، وجود برنامه های متعدد، متنوع و خاص برای مهاجرت به این کشور می باشد. در ادامه به معرفی این روش ها می پردازیم.

کانادا

الف

اکسپرس اینتری

از جمله معروف ترین و محبوب ترین روش های مهاجرتی به کانادا مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) می باشد که از طریق آن افرادی که تخصص و مهارت کافی را در زمینه های مشاغل مورد نیاز کشور کانادا دارند، میتوانند با ویزای اقامت دائم وارد کانادا شوند. این سیستم معیارها و رتبه بندی خاص خودش را دارد و افراد علاقمند می بایست حداقل امتیاز لازم را برای ورود به این سیستم به عنوان یک فرد واجد شرایط کسب کنند.

ب

برنامه های مهاجرت استانی

برنامه های مهاجرت استانی کانادا یا PNP که مخففProvincial Nominee Program است یکی از راه های مهاجرت و اقامت در کشور کانادا می باشد. اگر شما دارای مهارتی خاص و تجربه ی کاری باشید که متخصصان این مهارت در برخی استان های کانادا به ندرت یافت شوند، می توانید با استفاده از این برنامه گواهی انتخاب استانی خود را دریافت کنید. داشتن این گواهی موجب سریع تر شدن پروسه ی دریافت اقامت دائم کانادا می شود. هریک از استان های کانادا برنامه ی مهاجرتی مختص به خود را دارند.

کارآفرینی در کانادا

پ

خوداشتغالی و کارآفرینی در کانادا

هنرمندان و ورزشکارانی که سابقه ی کاری بسیار قوی دارند می توانند با ارائه ی مدارک مستند اثبات کنند که برای اخذ اقامت دائم کانادا واجد شرایط هستند و به عنوان فرد خود اشتغال یا Self-employed وارد کشور کانادا شوند.

ت

نیروی متخصص استان کبک

استان کبک قوائد و قوانین خاص خودش را دارد و طبعا افرادی که مهارت و تخصص خاصی دارند نیز می بایست از شرایطی ویژه در زمینه ی دانش زبان و سابقه کار برخوردار باشند تا بتوانند از طریق برنامه ی نیروی متخصص استان کبک Quebec-Selected Skilled Worker) ( اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

ث

ویزای استارتاپ

شما می توانید با راه اندازی کسب و کار و ایجاد شغل در کشور کانادا، اقامت دائم کانادا را دریافت نمایید. کسب و کاری که راه اندازی میکنید می بایست نشأت گرفته از یک ایده ی جدید و خلاقانه بوده و در راستای حمایت از تجارت و اقتصاد کانادا مثمر ثمر باشد.

ج

مهاجرت به مناطق روستایی و شمالی

اخیراً در سال 2019 برنامه ای نوظهور تحت عنوان مهاجرت به مناطق روستایی و شمالی کانادا (Rural and Northern Immigration Pilot) روی کار آمده که موجب کمک به پیشبرد اهداف کاری و اقتصادی مناطق کم وسعت و محلی در نقاطی شمالی کانادا شده است. بدین ترتیب که بر اساس این برنامه ی مهاجرتی، مناطق کم جمعیت و محلی میتوانند با استخدام نیروی کار ماهر خارجی نیازهای خود را مبنی بر تکمیل نیروی کار و اشتغال تامین کنند.

چ

مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانوادگی

بر اساس قانون مهاجرت کانادا، افراد بالای 18 سال که اقامت دائم کانادا را دارند میتوانند بعنوان اسپانسر و حامی (Family Sponsorship) جهت اخذ ویزای اقامت ائم برای اقوام و خویشاوندان خود مانند همسر، نامزد، والدین، فرزندان، پدربزرگ و مادر بزرگ و … اقدام کند.

اسپانسرشیب خانوادگی

ه

به عنوان مراقبت از افراد مسن و کودکان

افرادی که در زمینه ی مراقبت از سالمندان، کودکان، بیماران و افراد ناتوان تخصص و علاقه دارند می توانند از طریق این برنامه به عنوان مراقبت از افراد مسن و کودکان (Caregivers) برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

خ

برنامه ی مهاجرتی آتلانتیک

اگر در یکی از استان های نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، نیوفاندلند، لابرادور یا جزیره ی پرنس ادوارد تحصیل یا کار کرده اید، صلاحیت لازم جهت اقدام برای اخذ اقامت دائم کانادا را از طریق برنامه ی (Atlantic Immigration Pilot) دارید.

د

پناهندگی

برای پناهنده شدن در کشور کانادا ابتدا می بایست وارد خاک این کشور شده و سپس از طریق مراجع قانونی در آنجا اعلام پناهندگی کرد. افراد پناهنده (Refugees) معمولا به دلیل مواجه با شرایط بسیار خاص و دشواری های خارج از حد معمول در زندگی خود از وطن شان فرار کرده و به کشوری دیگر با شرایط بهتر برای داشتن زندگی آرام تر پناه می برند. موسسه ی کاربین تحت هیچ شرایطی این روش را پیشنهاد نمی کند و هرگز در این زمینه مشاوره و خدماتی ارائه نمی دهد.

مهاجرت به کانادا

شرایط عمومی مهاجرت به کانادا

هر یک از برنامه های مهاجرتی کانادا شرایط و ملزومات خاص خود را دارند؛ با این حال هر روشی را که برای مهاجرت به کانادا برمی گزینید می بایست از یک سری شرایط حداقل برخوردار باشید. الزامات اساسی برای مهاجرت به هر نقطه از دنیا شامل دانش زبانی کشور مقصد، شرایط تحصیلی، شرایط سنی و تمکن مالی می باشد.

الف

مدرک زبان لازم برای مهاجرت به کانادا

شرط اصلی و لازم برای تحصیل و کار در کانادا داشتن دانش کافی در حیطه ی زبان انگلیسی است. در واقع می توان گفت که بدون در دست داشتن مدرک زبان حتی اگر بالاترین امتیاز را برای کار یا تحصیل در کانادا داشته باشید، پرونده ی شما بررسی نخواهد شد. متقاضیان مهاجرت به کانادا می بایست دارای مدرک

آیلتس (IELTS: International English Language Testing System) سلپیپ (CELPIP: Canadian English Language Proficiency Index Program)

یا تافل (Test of English as a Foreign Language) باشند تا بتوانند برای کار یا تحصیل در کانادا اقدام کنند.

تحصیل در کانادا

ب

شرایط تحصیلی لازم برای مهاجرت به کانادا

افرادی که قصد تحصیل در هر مقطع تحصیلی را در کانادا دارند ملزوم به ارائه ی مدرک فارغ التحصیلی از مقطع تحصیلی پیشین خود هستند و قطعا شروطی مانند معدل قابل قبول، مرتبط بودن رشته ی تحصیلی مقطع پیشین و مقطع مورد درخواست و اعتبار محل تحصیل در حصول نتیجه ی مثبت درخواست آنان موثر می باشد. لازم به ذکر است که برای کار و تحصیل در کانادا، لازم است که مدارک تحصیلی فرد متقاضی برای ارزیابی و تایید به سازمان WES واقع در کانادا ارسال شود.

پ

شرایط سنی لازم برای مهاجرت به کانادا

هر برنامه ی تحصیلی و کاری شرایط سنی خاص به خودش را دارد. در واقع برخی از بازه های سنی از امتیاز بیشتری برای برنامه های تحصیلی و کاری برخوردارند. به طور کلی میتوان گفت که بازه ی سنی 20 تا 30 سال بیشترین امتیاز را برای کار و تحصیل در کانادا به خود اختصاص می دهد.

ت

توانایی مالی لازم برای مهاجرت به کانادا

اثبات توانایی مالی به افسر اداره ی مهاجرت کانادا جهت تحصیل، کار و یا حتی بازدید از کانادا به عنوان توریست بسیار الزامیست. در واقع شما موظف هستید که افسر صدور ویزا را متقاعد نمایید که از عهده ی تمام هزینه های اقامتی و مایحتاجی خود در کانادا برمی آیید.

مهاجرت به کانادا

بهترین روش مهاجرت به کانادا برای ایرانیان

هر فرد متقاضی برای مهاجرت به کانادا با روش های متعدد و متنوعی روبروست که گزینش یکی از این روش ها باید با بررسی و دقت و دانش کافی انجام پذیرد. شرایط تمام افراد در سراسر جهان با یکدیگر متفاوت است و هر فرد دارای سطح تحصیلات، توان مالی، ویژگی های شخصیتی و علایق منحصر به فردی می باشد. از این رو ممکن است یک روش بهترین راه مهاجرت برای یک شخص باشد در حالیکه همان روش برای پرونده ای دیگر کارآمد نباشد. تیم کاربین میتواند در این زمینه بهترین مشاوره را در اختیار شما قرار دهد تا مناسب ترین راه مهاجرت به کانادا را برای خود برگزینید.

مشکلات مهاجرت به کانادا

هر انسانی با هر ملیت و قومیتی مانند درختی است که در خاک وطن خود ریشه دوانده و خارج سازی این ریشه از خاک و کاشت دوباره ی آن در خاک کشوری دیگر مستلزم متحمل شدن مشکلات و مصائب خاص خودش است. باید تاب و توان تحمل این مشکلات را داشت و از وجود آن ها آگاه بود که با ذهن باز و پیش بینی های لازم قدم در راه مهاجرت نهاد.

مهاجرت به کشور کانادا نیز از این قائده مستثنی نیست. از جمله چالش هایی که یک مهاجر در کشور کانادا با آن روبروست آب و هوای سرد و زمستان های طولانی تر در برخی نقاط آن است که قطعا هر مهاجر پس از مدتی اقامت در کانادا با این نوع از آب و هوا سازگار می شود. مشکل دیگری که برخی از مهاجران با آن مواجه هستند عدم تسلط کامل به زبان مقصد است که این در روند تحصیل، کاریابی، برقراری ارتباط و زندگی روزمره خلل ایجاد می کند.

البته زبان انگلیسی یکی از آسان ترین زبان ها برای آموزش در سراسر جهان است و به موجب این امر مهاجرین میتوانند با تلاش و پشتکار این زبان را بیاموزند و آینده ی راحتی را در کشور کانادا برای خود رقم بزنند.

پروسه های مهاجرت به کانادا چقدر طول می کشد؟

رایج ترین سوال در ذهن مهاجران احتمالی به مقصد کانادا این است که پروسه ی مهاجرت به کانادا چقدر زمان میبرد؟ مدت زمان رسیدگی به درخواست مهاجران به مقصد کانادا از برنامه ای به برنامه ی دیگر متفاوت است.

درواقع نوع تقاضای مهاجرت، تکمیل بودن مدارک متقاضی، واجد شرایط بودن و حتی کشور محل سکونت متقاضی در روند رسیدگی به این درخواست موثر است. از این رو نمیتوان مدت زمان دقیق و تضمین شده ای را برای اخذ ویزای کانادا تعیین کرد اما بطور تجربی میتوان مدت زمان انجام پروسه ی برخی از شیوه های مهاجرتی را تخمین زد.

بررسی درخواست شما برای ویزای تحصیلی حداقل 4 تا 6 هفته و حداکثر 20 هفته به طول می انجامد. در حالیکه اگر از طریق برنامه ی اکسپرس اینتری برای اخذ ویزای کانادا اقدام کنید حداقل 6 ماه تا یکسال باید منتظر باشید. لازم به ذکر است که صحت و سقم تمام این زمان های تقریبی مستلزم تکمیل و آماده بودن مدارک فرد متقاضی است.

مهاجرت به کانادا

روش های معروف و ویژه مهاجرت به کانادا

یکی از امتیازات و دلایل عمده مهاجرت به کانادا، خدمات و شرایط مناسبی است که این کشور برای طیف خاصی از افراد و گروه ها قائل شده است. بیشترین تعداد مهاجران به این کشور معمولا از دسته های کارگران و مهندسان ماهر، دانشجویان خارجی و بازرگانان و تجار هستند. البته مهاجرت های فامیلی نیز در این کشور وجود دارد اما به اندازه ای نیست که با سه دسته مذکور مقایسه شود. با ما همراه باشید.

کارگران و مهندسان ماهر

در کانادا، کمبود نیروی ماهر از جمله مهندس و کارگر در سراسر کشور برای کار در صنایع و زمینه های مختلف وجود دارد. به همین جهت دولت این کشور برای سراسر واحدهای صنعتی و تولیدی این کشور، سالیانه تعداد قابل توجهی مهاجر می پذیرد. این نیروها بیشتر در بخش های مهندسی، ساخت و ساز و عمران، فناوری اطلاعات و خدمات جذب می شوند. دولت فدرال کانادا بر اساس نیاز به هر دسته در استان ها و ایالات این کشور یک طبقه بندی حرفه ای تحت عنوان NOC انجام داده است و بر اساس همین طبقه بندی از طریق FSW، نیروهای متخصص و ماهر مورد نیاز دولت فدرال را جذب می کند.

تجار و سرمایه گذاران:

هدف اصلی دولت کانادا از ارائه این فرصت برای جذب مهاجر، ایجاد اشتغال و جذب سرمایه است. اقامت اعطایی به افراد متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی، معمولا از نوع اقامت دائم است. در این برنامه که بیشتر توسط ایالت هایی خاص از کانادا مانند کبک اجرا می شود، شما باید تعداد شغل و یا مقدار سرمایه مورد نظر برنامه را در اختیار دولت فدرال همراه با اسناد و مدارک درخواستی قرار دهید.

دانشجویان خارجی

کانادا و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور به دلیل سطح بالای خود دارای شهرت جهانی بوده و رتبه های علمی بسیار خوبی دارند. محیط امن آموزش، امکانات و سخت افزار فوق العاده هر ساله هزاران دانشجوی خارجی را برای تحصیل در دوره های آموزش عالی به این کشور می کشاند. به تازگی دولت کانادا اعلام کرده است که شرایط را برای مهاجرت و ویزای موقت دانشجویی به این کشور تسهیل خواهد کرد. در این فرآیند شرایط شهروندی و زندگی دانشجویان خارجی در کانادا بسیار ساده تر خواهد شد. همچنین از این نیروها به عنوان مهارت های بالقوه برای پر کردن جایگاه های مهم صنعتی و شغلی در آینده استفاده خواهد شد.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

الزامات و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا برای دسته ها و گروه های مختلف متقاضی این امر تفاوت های زیادی دارد. اما به صورت کلی پروتکل های مشترکی در تمامی گروه ها وجود دارد که تمام متقاضیان باید دارای آن ها باشند. می توان به نوعی گفت که این موارد، حداقل مدارک و شرایط مورد نیاز در برنامه های اکسپرس اینتری، QSWP و PNP برای مهاجرت به کانادا هستند. این موارد عبارتند از:

 1. 📌 مهارت های زبان: شما باید مدارک و مستندات معتبری از تسلط و مهارت خود بر یکی از زبان های رسمی کانادا مانند فرانسوی، انگلیسی را به دولت این کشور ارائه کنید. آزمون های مرجع برای این منظور، آزمون های آیلتس هستند. حداقل سطح مورد نیاز برای این منظور CLB 7 است.
 2. 📌 تحصیلات: شما باید در مدارک خود برای درخواست ویزا، گزارش ارزیابی مدرک تحصیلی خارجی خود تحت عنوان ECA را نیز ارائه دهید. ECA از طریق WES که رایج ترین شیوه اعتبار سنجی اسناد علمی است، بررسی می شود.
 3. 📌 گواهینامه های مربوط به سلامت بهداشتی، روحی و روانی و هویتی: شما باید برای درخواست ویزا و مهاجرت به کانادا، یکسری مدارک هویتی مورد تایید پلیس و همچنین آزمون هایی برای تایید سلامت روحی و روانی را با امتیازات مد نظر بگذرانید.

به طور کلی می توان گفت که با توجه به مهاجرپذیر بودن کشور کانادا، فرآیند اخذ انواع ویزا برای مهاجرت به کانادا سخت نیست به شرطی که شما حداقل شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ هر نوع ویزا را داشته باشید.

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه

فرم مشاوره

برای مشاوره رایگان کلیک کنید

فرم مشاوره

برای مشاوره رایگان کلیک کنید
ادامه
مشاوره رایگان
کاربین

نوشته های مرتبط

4 thoughts on “مهاجرت به کانادا

 1. سپهر گفت:

  سلام وقت بخیر
  کسی در آلمان زندگی کند و از طریق پناهندگی در آنجا اقامت دارد چگونه می تواند به کانادا مهاجرت کند چه شرایطی لازم است مثلا سن هزینه یا موارد دیگر از طریق کار یا تحصیل می تواند.لطفا در این مورد اطلاعات بدهید ممنون از شما

  1. سلام ما فقط از طریق کار و تحصیل اقدام میکنیم و اطلاعاتی در این مورد نداریم

  1. کارشناس مهاجرت 2 گفت:

   استان کبک در حال حاضر برنامه مهاجرتی خود را برای جذب مهاجر جدید بسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =