کانادا, ویزای کار

ویزای کار کانادا

ویزای کار کانادا

شرایط کار در کانادا در سال 2021 در این مقاله توضیح داده شده است. بدلیل گستردگی این موضوع در این مقاله نحوه و شرایط عمومی دریافت ویزای کار کانادا توضیح داده شده است. برای آگاهی کامل می توانید به مقالاتی که در این اینجا به آنها اشاره شده، مراجعه کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

شرایط مهاجرت کاری به کانادا

یکی از روش های مهاجرت در دنیا گرفتن ویزای کار است. کانادا یکی از اصلی ترین مقاصد دنیا برای مهاجرت از طریق ویزای کار است. البته باید توجه داشت که این راه مهاجرتی به هیچ عنوان آسان نیست و توقع نداشته باشید که بتوانید به سرعت به ویزای کار دست پیدا کنید. اما بعد از اخذ این ویزا می توانید شرایط زندگی نسبتا مرفه ی را برای خود و خانواده خود فراهم کنید.

کشور کانادا با توجه به نرخ رشد اقتصادی بالایی که دارد در زمینه های مختلف نیروی کار متخصص از سرتاسر جهان می پذیرد. برای کار در کانادا شما باید مجوز کار در کانادا رو داشته باشید که از راهای مختلف می توانید این مجوز را به دست اورید. قطعا باید حداقل شرایطی را برای گرفتن ویزای کار کانادا داشته باشید که در ادامه مفصلا توضیح داده خواهند شد.

درحال حاضر تنها روش مهاجرت کاری به کشور کانادا اقدام از طریق سیستم اکسپرس اینتری یا ورود سریع است. در این سیستم افراد متقاضی بر اساس سطح دانش زبان، تحصیلات و سابقه کاری و برخی فاکتورهای دیگر که در مقاله اکسپرس اینتری به صورت مفصل توضیح داده خواهد شد، امتیاز بندی می شوند. کسانی که واجد شرایط ویزای کار کانادا هستند خانواده آنها نیز به عنوان همراه به متقاضی ملحق می شوند.

مهاجرت کاری به کانادا

حداقل شرایط برای ویزای کار کانادا چیست؟

1

تجربه کاری مورد نیاز برای کار در کانادا

طبقه-بندی-مشاغل-در-کانادا

تجربه کاری به این معنی هست که شما قبلا حداقل در یکی از مشاغل ملی طبقه بندی شده (NOC) کار کرده باشید:

 1. 📌 مشاغل مدیریتی (نوع مهارت 0)

 2. 📌 مشاغل حرفه ای (سطح مهارت A)

 3. 📌 مشاغل فنی و مهارت های تجارت (سطح مهارت B)

شما باید نشان دهید در مدت زمانی که در شغل اصلی خودتان مشغول به کار بوده اید وظایف و تعهداتی که در قرارداد کاری شما تعریف شده را به بهترین شکل انجام داده اید، که شامل تمام وظایف و مسئولیت هایی است که درآن شغل به شما محول شده است.

تجربه شغلی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • 📌 شغلی که شما به عنوان شغل اصلی در درخواست مهاجرت کاری خود ارائه می دهید (از این به بعد شغل اصلی نامیده می شود) باید با تحصیلات و تخصص شما مرتبط باشد.

 • 📌 سابقه کاری مرتبط با تخصص شما در طول 10 سال گذشته باشد. بدین ترتیب در 10 سال اخیر شما در شغلی که معرفی می کنید مشغول بوده باشید.

 • 📌 در ازای کاری که انجام داده اید پول دریافت کرده باشید ( به این معنی که دستمزد یا کمیسیون در ازای کار انجام شده به شما پرداخت شده باشد. کارهای داوطلبانه یا کارآموزی محاسبه نمی شود).

 • 📌 حداقل 1 سال به صورت مداوم در آن شغل مشغول به کار باشید، یا در مجموع 1560 ساعت (30 ساعت کار در هفته).

 

شما می توانید از راه های متفاوت و معدودی دست به این شرایط دست پیدا کنید:

 1. 📌 به صورت تمام وقت در یک شغل باشید: 30 ساعت در هفته برای 12 ماه=1 سال تمام وقت (1560 ساعت در سال)

 2. 📌 زمان های برابر در شغل پاره وقت: 15 ساعت در هفته برای 2 سال =1 سال تمام وقت (1560 ساعت در سال)

 3. 📌 به صورت تمام وقت در بیش از 1 شغل: 30 ساعت کار در هفته  برای 1 سال در بیش از 1 شغل =1 سال تمام وقت (1560 ساعت در سال)

در مورد شغل های پاره قت شما می توانید کمتر یا بیشتر از 15 ساعت در هفته کار کنید تا زمانی که به 1560 ساعت در سال برسید. توجه داشته باشید بیش از 30 ساعت کار در هفته برای شما محاسبه نمی شود. بدین صورت که اگر هفته ای 40 ساعت هم کار کرده باشید فقط هفته ای 30 ساعت در نظر گرفته می شود.

مهاجرت کاری به کانادا

2

مهارت های زبان مورد نیاز برای کار در کانادا

شما باید در آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی در مهارت های زیر شرکت کنید:

 • 📌 نوشتن

 • 📌 خواندن

 • 📌 شنیدن

 • 📌 صحبت کردن

حداقل امتیازی که برای معیار زبان کانادایی یا همان (CLB) باید کسب کنید، امتیاز 7 برای هر مهارت است. شما باید نتیجه آزمون خود را در پروفایل اکسپرس اینتری وارد کنید.

نتیجه آزمون شما برای دو سال از تاریخ جواب آزمون معتبر خواهد بود. توجه داشته باشید که زمانی که می خواهید برای اقامت دائم درخواست دهید، جواب آزمون شما باید معتبر باشد.

3

سطح تحصیلات مورد نیاز برای کار در کانادا

اگر شما در کانادا تحصیل کرده باشید، شما باید مدارک مربوط به تحصیلات خود را مثل دیپلم یا مدارک تحصیلات دبیرستانی یا کالج را داشته باشید.

اگر شما تحصیلات خارجی دارید(خارج از خاک کانادا تحصیل کرده باشید)، باید مدارک تحصیلی شما معتبر باشد. سازمان ارزشیابی اعتبار آموزشی کانادا (ECA) که برای اهداف مهاجرتی از طرف دولت تعیین شده، مشخص می کند که آیا مدارک آموزشی شما با استانداردهای تحصیلی در کانادا مطابقت دارد یا خیر.

ویزای کاری

سایر شرایط برای دریافت ویزای کار کانادا

اثبات بودجه: (هزینه اخذ ویزا)

شما باید اثبات کنید که پول کافی برای تامین هزینه های اقامت خود و خانواده خود را در کشور کانادا دارید. باید بتوانید تمکن مالی قابل قبول برای ویزای کار خود ارائه دهید. تمکن مالی قابل قبول برای یک نفر 12,669 دلار کانادا می باشد که به ازای هر نفر که تعداد بیشتر شود مبلغ 3,414 دلار به مبلغ نفر اصلی اضافه می شود.

(مثال برای یک خانواده 3 نفره: دلار 19390=3414+3414+12669)

علاوه بر هزینه های سفر به کانادا و اپلیکیشن فی های (هزینه بررسی مدارک برای تایید مدارک) دولتی که باید پرداخت کنید هزینه استقرار در کانادا و آزمایشات پزشکی خود و خانوادتان را نیز باید بتوانید تامین کنید (این هزینه ها در مقاله اکسپرس اینتری کانادا بیان شده است).

مگر اینکه شما:

 • در حال حاضر توانایی انجام کار قانونی در کانادا را داشته باشید.

 • یک پیشنهاد شغلی تایید شده از یک کارفرما در کانادا داشته باشید.

در غیر این صورت باید اثبات کنید که پول کافی برای تمام این هزینه ها را دارید.

پذیرفته شدن: (صلاحیت ورود به خاک کانادا)

شما باید در کانادا پذیرفته شوید. به این معنی که اجازه ورود به خاک کانادا را داشته باشید. بعضی از افراد برای ورود به خاک کانادا غیر مجاز هستند. شما باید مطمئن شوید که در این گروه جای ندارید. بر اساس قانون مهاجرت کانادا شما باید اجازورود به کانادا را داشته باشید (شما باید ثابت کنید که جرائم کیفری بخشوده نشده در کشور خود و حتی کشورهای دیگر نداشته اید).

ویزای کاری کانادا

چرا ویزای کار کانادا؟

کشور کانادا بسیار مشتاق به پذیرای متخصصان خارجی و کارگرانی حرفه ای برای تقویت و رشد نیروی کار کشور خود می باشد. لذا کارگران خارجی به منظور کار در کشور کانادا نیازمند مجوز کار هستند. اما این مجوز ممکن است موقتی بوده و برای یک دوره چند ساله یا چند روزه صادر گردد؛ که برای این نمونه ویزاها لازم بوده تا کارفرمای کانادایی از دولت وقت کشور کانادا مجوز استخدام را برای نیروی خارجی دریافت کند.

به همین منظور دولت کانادا ارزیابی خود را انجام می دهد و  این قانون در مهاجرتLMIA  یا ارزیابی تاثیرات بازار کار گفته می شود. معمولا مامورهای مهاجرت کانادا مجوزهای کار در کانادا را بررسی و اجرایی می کنند. امروزه در جدیدترین سیستم های کاری کانادا به دلیل نامحدود بودن افراد علاقمند به مهاجرت و اقامت در کانادا گرفتن ویزای کار در کانادا به چند دسته طبقه بندی می شود که انجام این روش های جدید هر یک شرایط خاصی را می طلبند.

یک نمونه از روش های اخذ ویزای کار در کانادا به طریق اکسپرس اینترنتی Eentry Express بوده و روش دیگر به طریق برنامه تجاری یاInvestment خواهد بود. البته لازم است بدانید که در روش اکسپرس اینترنتی کارفرما و نوع کار از قبل اصلا مشخص نبوده اما در روش برنامه تجاری کارفرما به صورت کاملا شناخته شده فرد را دعوت به کار در کانادا می کند.

 

شرایط ویزای کار کانادا برای ایرانیان

پیش نیاز لازم به منظور دریافت مجوز کار و همچنین اخذ ویزای کار کانادا برای ایرانیان یک دعوتنامه شغلی از طرف کارفرمای کانادایی می باشد. پس از آنکه کار پیدا شد و کارفرما برای فرد دعوت شده ارزیابی تاثیرات بازار  کار یا همان LMIA را دریافت نمود، فرد این امکان را داشته تا با تاییدیه LMIA و پیشنهاد شغلی از طرف اداره مهاجرت کانادا درخواست ویزای کار نماید.

نکته قابل توجه اینجاست که ویزای کار کانادا تنها به منظور کار تایید شده کاربرد دارد و برای انجام هر کاری دیگری باطل می باشد. در اداره مهاجرت کانادا به این گونه ویزاهای کار خاصWork permit close  نام نهاده اند. در نتیجه یک کارگر و یا کارمند ایرانی فقط این اجازه را داشته تا تنها در اختیار کارفرمای مشخص شده باشد.

اگر شخص مهاجر ایرانی در کشور کانادا به غیر از کار تایید شده از سوی دولت کانادا کار دیگری را در کانادا پیدا کند در صورتی که به اقامت دائم دست نیافته باشد می بایست از مراجع ذی ربط مجوز کار جدید را دریافت کند. لازم به ذکر است که ویزای کار کانادا برای ایرانیان  تنها برای مدت محدود کار در کشور کانادا صادر می گردد.

کار در کانادا

ویزای کار در کانادا به روش های مختلف

همانطور که قبلا اشاره شد به دو روش  اکسپرس اینتری و برنامه تجاری افراد می توانند ویزای کار در کانادا را دریافت نمایند. در واقع روش اکسپرس اینتری برای افرادی بوده که تمایل دارند در کشور کانادا اقامت دائم داشته باشند به این طریق که ابتدا افراد به یک سیستم امتیاز بندی راه پیدا نموده سپس تایید صلاحیت می شود و به عنوان نیروی کار در کشور کانادا از فرد دعوت به عمل می آید.

غالبا افراد متقاضی بر اساس تحصیلات، سطح زبان، ملیت و سن امتیاز بندی می شوند. یکی از این روش ها گرفتن ویزا به صورت تجاری است و تمامی افراد تجاری وملاقات کننده های تجاری تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. افراد تجاری در این سیستم تحت معاهداتی که در کشور کانادا مورد تایید قرار گرفته کار خود را آغاز می کنند. متقاضیان این نوع ویزا می بایست اجازه کار در کانادا را داشته باشد، از طرف اداره مهاجرتی کشور کانادا پیشنهاد کاری داشته باشد و همچنین فرد متقاضی تمامی شغل های وجود داشته در NAFTA را واجد شرایط باشد.

مزایای ویزای کار کانادا

با توجه به قوانین ثبت شده در اداره مهاجرت کانادا فردی که متقاضی دریافت ویزای کار کانادا می باشد این اجازه را دارد تا از طریق Open Work Permit  برای همسر خود ویزای کار کانادا را به دست  آورد. از این رو هر شخصی که مجوز باز کار در کانادا را داشته باشد این امکان برایش فراهم بوده تا در اختیار کارفرمای کانادایی شغلی  را انجام دهد.

در کانادا این قانون وجود داشته تا هر کارگر و کارمندی که ویزای کار کانادا را دارد تا سن ۱۸ سالگی هزینه تحصیل فرزندانش به صورت رایگان باشد. خدمات درمان و پزشکی فردی که ویزای کار کانادا را داشته باشد به میزان ۷۰ الی ۸۰ درصد هزینه های خود و خانواده ایشان بر عهده دولت کانادا است.

کار در کانادا

هزینه گرفتن ویزای کار کانادا

یکی از سوالات متداول برای ویزای کار کانادا هزینه های صرف شده برای اخذ ویزا می باشد که باید گفت این هزینه ها  برای افراد مختلف متغییر هستند. البته در تمامی شرایط تعیین کننده و فاکتور موثر هزینه ها عبارتند از: ردیف شغلی، کارفرما، تخصصی بودن کار، هزینه های دولتی و انجام پروسه آن، هزینه های صرف شده برای گذراندن دوره های خاص، هزینه هایی که وکیل برای دریافت LMIA  صرف می کند، استان و یا شهری که کار در آن پیدا شده است. البته اداره منابع انسانی کانادا در صادر نمودن ویزای کار کانادا و تعیین نمودن هزینه ها بسیار موثر می باشد.

مهمترین شرایط برای دریافت ویزای کار در کانادا

شاید یکی از راه های اقامت در کشور کانادا دریافت ویزای کار کانادا باشد. امروزه که کشور کانادا اقتصاد پر رونقی داشته و جزء توسعه یافته ترین و بزرگترین کشورهای اقتصای برشمرده شده است. افراد بسیاری تمایل داشته تا شغل پر درآمدی را در کشور کانادا به دست آورند لذا کسب درآمد در چنین کشور های پیشرفته ای انگیزه خوبی را در نیروهای کار کشورهای توسعه نیافته و یا در حال توسعه برای اقامت به کانادا ایجاد می کند.

البته عوامل دیگری مانند هزینه های بسیار کم کسب و کار و مالیات های پایین،  برتری نوآوری کشور کانادا نسبت به رقبای دیگر خود در جهان،  کیفیت زندگی ایده آل و بالا، داشتن امنیت بالای کشور کانادا و….می تواند شرایط را برای اقامت و مهاجرت در کانادا فراهم آورد. اما لازم بوده تا شخص جویای کار حداقل لیسانس را داشته باشد برای مدرک زبان خود حداقل آیلتس را هم دریافت نموده باشد برای اخذ ویزای کار کانادا لازم بوده تا فرد حداکثر ۳۵ سال سن داشته و در رابطه با رشته تحصیلی خود حداقل ۳ سال سابقه کاری را به دست آورده باشد.

ویزای کاری کانادا

ویزای کار برای مهاجرانی که در کانادا هستند

کسانی که به هر دلیلی در کانادا هستند برای دریافت ویزای کار کانادا می بایست شخص ویزای تحصیلی داشته یا اینکه همسر ایشان ویزای کار یا تحصیل داشته باشد. فرد متقاضی کار در کانادا لازم است تا مجوز اقامت موقت را از طرف دولت کانادا داشته باشد.

اگر شخص در خاک کانادا طی انجام اقامت موقت در کانادا است این امکان را داشته تا ویزای کار کانادا را درخواست نماید. افرادی که با یکی از کافرمایان کانادایی قرار دادی را بسته و متعهد به انجام کار در کانادا باشد این اجازه را داشته تا ویزای کار در کانادا را درخواست نماید. افرادی که در خارج از کشور کانادا هستند شرایط دیگری داشته و می بایست ابتدا دعوتنامه کاری برای فرد ارسال شده سپس شخص در سفارت کانادا مورد تایید قرار داده شده سپس ویزای کار در کانادا صادر گردد و اجازه اقامت موقت به شخص داده شود

مدارک لازم برای ویزای کار در کانادا

دریافت دعوتنامه کاری به صورت ایمیل یا ارسال شده به سفارت کانادا

پاسپورت معتبر

کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی

کپی دعوتنامه ارسال شده به شخص

ترجمه شناسنامه و کارت ملی

ارائه دادن کپی بلیط های رزرو شده رفت و برگشت هواپیما توسط کارفرما

رزرو هتل و یا هر اقامتگاه دیگری توسط کارفرما

مراجعه به سفارت کانادا و تعیین وقت سفارت

تکمیل نمودن فرم سفارت و ذکر اطلاعات کامل شخصی خود و خانواده

لازم بودن حضور فیزیکی در تعیین وقت سفارت

ارائه دادن مدارک کامل تحصیلی و شغلی متقاضی

مدارک ازدواج و مدارک فرزندان

۲ قطعه عکس رنگی با پیش زمینه سفید از خود و یا در صورت لزوم از دیگر اعضای خانواده

البته ارائه دادن این مدارک کاملا کلی بوده و برای هر شخصی که متقاضی ویزای کار در کانادا است صادق می باشد لذا باقی مدارک طبق شغل و تخصص فرد و البته اینکه فرد کارگر باشد یا کارمند، فرد حقیقی باشد یا حقوقی می تواند تغییرات و ملزوماتی داشته باشد.

مهاجرت کاری به کانادا

کار آفرینی کانادا

از جمله برنامه های استانی که در کشور کانادا در دست اجرا می باشد برنامه مهاجرت برای کار آفرینی در کانادا است. بنابراین لازم بوده تا هر شخص کار آفرینی جهت تکمیل مدارک مهاجرت خود به اداره مهاجرت استانی که مد نظرش است مراجعه نماید. از این رو هر شخصی در نظر داشته باشد تا با سرمایه خود کسب و کاری را در یکی از استان های کانادا راه اندازی نموده و کار آفرینی کند، می تواند برای خود و البته خانواده خود ویزای کار در کانادا را دریافت نماید. اگر چه شرایط گرفتن ویزای کار در هر استانی می تواند شبیه به هم باشد اما کار در هر استانی شرایط و جزییات خاصی داشته که سبب شده تا گرفتن ویزای کار در هر استانی روش های  حقوقی متفاوتی داشته باشد.

چگونگی دریافت کار در کانادا

برای جلب توجه کارفرمایان کانادایی و پیدا کردن شغلی در کانادا داشتن مدارکی از موسسات و دانشگاه های کانادا مزیت بسیار مهمی به حساب می آید. البته اگر شخصی سابقه کار در یکی از شرکت های کانادایی را داشته باشد امتیاز پیشنهادات کاری برای او بیشتر خواهد بود. از این رو اگر افرادی تمایل زیادی به کار کردن در کشور کانادا را دارند به آن ها توصیه شده تا از یک موسسه یا مدارس کانادایی مدرکی را اخذ نمایند.

موسسات و سایت هایی که رزومه کاری فرد را به کارفرمایان کانادایی معرفی می کنند در پیشبرد ویزای کار کانادا بسیار موثر هستند. یک راه دیگر اینکه افراد می توانند از طریق سایت های کاریابی کافرمایان کانادایی را شناخته و به طور شخصی رزومه کاری خود را برای آن ها ارسال کنند. البته ارسال دعوتنامه کاری برای افرادی که سابقه کار در شرکت های کانادایی و یا مدرک تحصیلی کانادا را ندارند ممکن است پیدا کردن کار زیاد طولانی شود.

متقاضیانی که برای انجام کار تخصصی به دنبال ویزای کار کانادا هستند لازم بوده تا به زبان های فرانسوی و انگلیسی تسلط کامل داشته باشد زیرا ایالت های مختلف در کشور کانادا به زبان های فرانسوی و انگلیسی صحبت می کنند.

کار در کانادا

مشاغل مورد نیاز در کانادا

از جمله شغل هایی که دولت کانادا متقاضی جذب نیروی کار در آن ها می باشند عبارتند از:

افسران ارشد و سربازان فعال در آتش نشانی

 مدیران و کارکنان مراقبت های بهداشتیمدیران معماریمدیران مهندسی
بانکداری و کسانی که مدیران سرمایه گذاری هستندمدیران مالیمدیران خریدمدیران منابع انسانی
مدیران آموزش حرفه ای و آموزش متوسطهمدیران سیستم های اطلاعاتی و کامپیوترماموران پلیسمدیران رستوران
مدیران ادارات دولتی مختلف مدیران خدمات اقامتیمدیران ساختمانیمدیران گالری هنری، موزه، بایگانی و کتابخانه
مدیران حمل و نقلمدیران نگهداری و تاسیسات ساختمانیمدیران نوسازی و ساختمان سازیمدیران عمده فروشی و خرده فروشی
مدیران فروش شرکتمدیران پیک و خدمات پستی مدیران اصلاحات و خدمات اجتماعیمدیران خدمات تناسب اندام، ورزشی و برنامه های تفریحی
مدیران تصاویر متحرک و انتشارات و پخش و اجرا نمودن هنر   

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه

فرم مشاوره

برای مشاوره رایگان کلیک کنید

فرم مشاوره

برای مشاوره رایگان کلیک کنید
ادامه
مشاوره رایگان
کاربین

نوشته های مرتبط

2 thoughts on “ویزای کار کانادا

 1. Abbas گفت:

  من لیسانس تاسیسات گرایش تهویه مطبوع گرمایش و سرمایش هستم.۱۷ سال سابقه بیمه دارم که ۱۵ سال فولاد و ۲ سال موادشوینده.همسرم لیسانس مدیریت بازرگانی دارد و یک دختر ۱۰ ساله داریم.حدود ۶۰۰۰۰ دلار کانادا سرمایه داریم.زبان فرانسه آشنایی ندارم و انگلیسی هم ضعیف هستش.با این شرایط میتونیم واسه کانادا اقدام کنیم یا نه؟ پیشنهادتون رو لطفا بفرمایید.سپاس

  1. سلام برای کانادا باید شرایط هر بخش بررسی بشه ببینید امتیاز لازم رو کسب میکنید یا خیر ، ولی اگر زیر 43 سال هستین المان با توجه به رشته و سابقه کاریتون شرایط مناسبی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =