ویزای کار

کارآفرینی در آلمان

کارآفرینی در آلمان

اگر شما هم فردی موثر و پول ساز در کسب و کار خود هستید و فکر می کنید ایده هایتان تنها به یک بستر مناسب برای شکوفایی نیاز دارند، خوب است بدانید کشور آلمان اکنون به دنبال افرادی مثل شماست. با ما همراه باشید تا شرایط ویزای کارآفرینی در کشور آلمان را از صفر تا صد بررسی کنیم و به این سوالات پاسخ دهیم؛

 

 • ویزای کارآفرینی چیست؟
 •  
 • اقامت از طریق کارآفرینی چگونه است؟
 •  
 • بیزینس پلن یا برنامه تجاری باید چگونه باشد؟
 •  

کشور آلمان یکی از برترین کشور های جهان در زمینه ی صنعت، اقتصاد و رفاه شهروندی می باشد. هر سال تعداد زیادی از مردم از کشورهای مختلف به منظور اقامت وارد آلمان می شوند.

 

همان طور که در سایر مطالب مربوط به مهاجرت به آلمان گفته شد، روش های مختلفی برای ورود به این کشور وجود دارد. یکی از این روش ها، ثبت شرکت و کارآفرینی می باشد. این واقعیت بر کسی پوشیده نیست که کشور آلمان دارای اقتصادی بسیار قدرتمند و پویا می باشد و آمار تولید ناخالص داخلی آن نشان می دهد که این کشور چندان به سرمایه گذار نیاز ندارد؛ بلکه از ایده های جذاب و کارآفرینان برتر جهت تولید و ایجاد کسب و کار در آینده استقبال می کند.

آنچه در این مطلب می خوانید

ویزای کارآفرینی آلمان چیست و چه شرایطی دارد؟

از دیدگاه کشور آلمان، یک شخص خارجی که دارای کسب و کار و شغل است در صورتی کارآفرین محسوب می گردد که در یکی از بندهای زیر قرار بگیرد:

 

 1. دارای کسب و کار مستقل باشد
 2.  
 3. یکی از شرکای مدیریتی اصلی یک شرکت باشد
 4.  
 5. یکی از شریک های مالی یک شرکت باشد
 6.  
 7. و یا مدیر اجرایی یک شرکت باشد
 8.  

در صورتی که فردی در این گروه ها قرار بگیرد نامش به عنوان کارآفرین می تواند مطرح گردد و با داشتن شرایط و مدارک خاصی که در بخش های بعدی به آن اشاره می کنیم می تواند ویزایی تحت عنوان “ویزای کارآفرینی” دریافت کند.

اقامت از طریق ویزای کارآفرینی در آلمان

اقامت از راه ویزای کارآفرینی در کشور آلمان که تحت عنوان aufenthaltserlaubnis für selbständige tätigkeit مطرح است به دو بخش تقسیم می گردد:

اقامت کوتاه مدت

این نوع از اقامت به گونه ای است که شما در مدت زمان 6 ماه می توانید به آلمان بروید و خارج شوید، هر چند این ورود و خروج باید به صورت متناوب باشد و مدت زمان آن کمتر از 3 ماه باشد. این نوع از ویزا، به ویزای بازرگانی معروف است که به طور معمول از 6 ماه تا 5 سال مدت زمان اعتبار آن است. برای دریافت این نوع ویزا سازمان بازرگانی کشور آلمان باید شرایط شما را تایید کند.

اقامت بلند مدت

در صورتی که شخص بخواهد برای مدت زمان بیشتر از 6 ماه به کشور آلمان از طریق کارآفرینی مهاجرت کند، جزو موارد اقامت بلند مدت قرار می گیرد. تمامی استارتاپ ها، بازرگانان و کارآفرینان کسب و کار می توانند برای دریافت این نوع اقامت اقدام کنند.

 

 

این نوع اقامت ابتدا محدود به یک دوره ی سه ساله می باشد، پس از این مدت زمان، در صورتی که طرح ارائه شده موفقیت آمیز بوده باشد می توان آن را تمدید کرد. یعنی اگر کارآفرین بتواند مطابق با برنامه اقتصادی خود پیش برود، هزینه های شرکت خود را در آن مدت زمان مشخص تامین کند و همچنین برای بعد از سه سال برنامه ی بلند مدت داشته باشد می تواند درخواست اقامت دائم بدهد.

 

 

در نظر داشته باشید که اقامت به صورت کلی به کارآفرینی داده می شود که توانایی مالی برای اجرای ایده های خود را داشته باشد و همچنین از پس هزینه های خود و خانواده اش بربیاید. همچنین ایده ای که ارائه می دهد ظرفیت بالایی در زمینه ی اقتصادی داشته باشد و بتواند شرایط را برای استخدام افراد زیادی فراهم کند.

 

 

در واقع یکی از مهم ترین موارد، نفع اقتصادی است که یک کارآفرین می تواند برای کشور آلمان داشته باشد؛ به عنوان مثال باید دید که آیا ایده ی اقتصادی که کارآفرین ارائه کرده، در کشور آلمان اشباع شده است یا نیاز به آن همچنان وجود دارد.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای کارآفرینی آلمان

برای این که بتوانید ویزای کارآفرینی دریافت کنید و پس از آن درخواست اقامت دهید باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • بیزینس پلن
 •  
 • مدارک تحصیلی
 •  
 • فرم درخواست ویزای کارآفرینی
 •  
 • پاسپورت
 •  
 • گواهی سابقه کار
 •  
 • ارائه گردش حساب
 •  
 • ایده ی تامین مالی
 •  
 • و برای افراد بالای 45 سال؛ دریافت نامه ی امکان اشتغال از سفارت آلمان
 •  

پس از ارائه ی مدارک بالا؛ دولت فدرال، اتاق بازرگانی، اداره ی کسب و کار و همچنین اداره ی امور مهاجران در رابطه با اعطا یا عدم اعطای ویزا و اقامت به شما تصمیم گیری می کنند.


                                                                  ((( پیشنهاد مقاله: تحصیل در آلمان )))

بیزینس پلن یا برنامه ی تجاری در ویزای کارآفرینی آلمان

برای دریافت ویزای کارآفرینی به تدوین بیزینس پلن نیاز دارید. بیزینس پلن یا همان برنامه تجاری، شامل بخش های مختلفی است که باید با توجه به هدف شما نوشته شود.

بیزینس پلن در کارآفرینی آلمان دارای 10 بخش مختلف است:

بیزینس پلن در کارآفرینی آلمان
 1. توضیحاتی در رابطه با خودتان

در ابتدا لازم است که در رابطه با شخصیت و خصوصیات خود توضیح بدهید و توضیحاتی نیز در رابطه با این که چه موسساتی می توانند به شما کمک کنند و چه دلایل قانع کننده ای برای تایید صلاحیت شما برای این کار وجود دارد ارائه بدهید.

 1.  
 2. ایده های شما

در این بخش باید توضیح دهید که کسب و کار و هدفتان از ارائه ی طرح کارآفرینی در آلمان چیست.

 1.  
 2. خدماتی که ارائه می دهید

در این بخش باید بنویسید که با ارائه ی طرح شما چه خدماتی شامل حال دولت و مردم آلمان می شود. هم چنین توضیح دهید که چگونه قرار است از پس مشکلات مشتری خود در آلمان بربیایید.

 1.  
 2. بازار هدف

یکی از موارد الزامی در تمام بیزینس پلن ها، بازار هدف می باشد. در این بخش باید بیان شود که هدف شما چه مشتریانی هستند و نیاز اصلی آن ها چه می باشد.

 1.  
 2. بازار رقیب

در این قسمت باید عنوان شود که چه کمپانی ها و شرکت هایی با شما رقابت خواهند کرد و شما چه برتری هایی نسبت به آن ها دارید.

 1.  
 2. مکان کسب و کار

مکان کسب و کار از این نظر اهمیت دارد که کدام شهر برای ارائه ی طرح شما مناسب تر است و مردم کدام بخش آلمان به خدمات شما نیاز بیشتری دارند.

 

 1. میزان تقاضا

در طرح کسب و کار باید بیان شود که چه چیزی باعث می شود محصولات شما بیشتر فروخته شوند و تقاضا برای آن ها افزایش یابد. همچنین حجم بازار و سهم شما از این بازار تعریف می شود.

 

 1. منابع انسانی

در این بخش باید عنوان کنید که شما به عنوان ایده پرداز، چه نقشی خواهید داشت و هسته ی اصلی کسب و کارتان چه افرادی می باشند. همچنین بگویید چه ظرفیتی برای استخدام افراد در این کار وجود دارد.

 

 1. موفقیت و شکست

در این بخش باید شرایط و عوامل موفقیت و شکست طرح بررسی شوند و همچنین فرصت ها و تهدید ها نیز شناسایی گردند.

 1.  
 2. شرایط حقوقی

در بخش آخر باید مطرح گردد که شرکت شما در چه بخشی فعالیت می کند و چه نوع شرکتی است. همچنین باید ذکر کنید سهامداران چه افرادی هستند و روند قانونی کسب و کار شما به چه صورت خواهد بود.

برای آگاهی کامل از شرایط ویزای کارآفرینی در کشور آلمان با مشاوران ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین تماس حاصل فرمایید.

 

 

پیشنهاد مقاله: استخدام کارمند حسابداری در برلین

 

سوالات مهاجرتی خود را در بخش دیدگاه بپرسید

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هشت =