آلمان, مهاجرت, مهاجرت کاری

کار در آلمان

کار در آلمان برای ایرانیان

کار در آلمان برای ایرانیان با توجه به قوانین جدید آلمان و دلایل بسیار زیادی امکان پذیر است. زیرا آلمان با توجه به اقتصاد و صنعت بسیار گسترده و از طرف دیگر نرخ بالای پیری جمعیت در این کشور نیاز شدید به نیروی متخصص خارجی برای کار در آلمان دارد که همه موارد و نحوه اقدام برای ویزای کار را به صورت کامل در این مقاله بررسی میکنیم. کاریابی بین المللی کاربین زیر نظر مستقیم وزارت کار دارای کادر مجرب از  وکلا و کارشناسان حوزه مهاجرت است که به بررسی پرونده های شما می پردازند و به تمام سوالات مهاجرتی شما پاسخ میدهند.

چرا مهاجرت کاری به آلمان

روند مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت دغدغه بسیاری افراد است و یا انگیزه آنها است. برای مهاجرت روش های متفاوتی وجود دارد مانند مهاجرت تحصیلی، سرمایه گذاری، از طریق ازدواج، خرید ملک و کاری . افراد می توانند با توجه به شرایط و برنامه زندگی خود یکی از انواع مهاجرت را انتخاب کنند ولی باید این نکته را در نظر گرفت که اکثر روش های مهاجرت پروسه ای هزینه بر است پس نیاز به داشتن سرمایه زیادی دارد ولی تعداد محدودی از افراد توانایی این نوع مهاجرت دارند زیرا باقی افراد سطح درآمدی  متوسط و محدود دارند ولی در کار خود بسیار حرفه ای و متخصص هستند.

از این رو مهاجرت کاری انتخاب بسیاری از افراد است. زیرا به افراد با توجه به تخصصشان اجازه کار در کشور مقصد میدهند و افراد برای تامین هزینه های زندگی خود در کشور مقصد کار میکنند و درآمد دارند پس نیازمند سرمایه بسیاری نمی باشد و این بهترین گزینه برای مهاجرت افراد است.

روند مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری نیز پروسه زمان بر است و مهم ترین گزینه که باید به آن توجه کرد این است که کشور مقصد با توجه به اقتصاد و صنعت خود پذیرای نیروی کار خارجی است یا خیر ؟ و اینکه شانس شما در مقابل شهروندان آن کشور چگونه است؟ با توجه به محدودیت های ایجاد شده برای کشور هایی مشابه ایران باید مقصد مهاجرت را بسیار هوشمندانه انتخاب کنید و به تمام قوانین مهاجرت کاری مسلط باشید تا کشوری را انتخاب کنید و شانس ویزای خود را به صد درصد برسانید که در اینجا کاریابی بین المللی کاربین می تواند در این زمینه مشاور شما باشد .

علت انتخاب آلمان برای کار

ما در کاریابی بین المللی کاربین به دلیل اشراف کامل به قوانین مهاجرتی تمام کشور ها بهترین گزینه را به شما پیشنهاد میکنیم . در حال حاضر مهاجرت کاری به آلمان و دریافت ویزای کار آلمان را توصیه میکنیم. از مهم ترین دلایل این انتخاب سهولت کار در آلمان به علت وجود صنایع مادر و صنایع قوی در این کشور می باشد. از طرف دیگر به علت افزایش نرخ پیری جمعیت تعداد نیروی کار فعال هر ساله در حال کاهش می باشد به این دلیل دولت آلمان برای پیشگیری از این اتفاق و جبران کمبود نیروی کار قوانین مهاجرتی بسیار آسانی وضع کرده است.

بین شهروندان آلمانی و متخصصان خارجی تفاوتی وجود ندارد و هر فردی که تخصص و مهارت بیشتری داشته باشد می تواند کار را ازان خود کند. از طرفی دیگر دولت آلمان برای نیروهای متخصص خارجی امکانات بسیار زیادی را فراهم نموده است تا کار در آلمان را برای افراد بسیار لذت بخش کنند و دغدغه های جانبی را نداشته باشند. نیرو های کار بعد از گذشت مدتی با کار کردن در آلمان می توانند بلوکارت دریافت کنند و پس از آن اقامت دائم آلمان را دریافت کنند.

بررسی اجمالی دلایل انتخاب برای کار در آلمان

 1. صنایع قوی و بزرگ برای کار در آلمان
 2. آلمان بزرگترین قطب اقتصاد اروپاست و چهارمین کشور اقتصاد بزرگ دنیا
 3. نرخ بیکاری در کمترین درصد ممکن در دنیا حدود 5 درصد (علت آن عدم تمایل آن دسته از افراد به کار کردن و دریافت حقوق مزایای بیکاری از دولت)
 4. عدم تفاوت بین نیروی کار متخصص آلمانی و خارجی
 5. افزایش نرخ پیری جمعیت برای نیروی کار آلمان
 6. عدم تمایل بسیاری از آلمانی ها به کار کردن به علت امکانات و رفاه موجود در خانواده ها
 7. دریافت بلوکارت آلمان
 8. تبدیل شدن اقامت به اقامت دائم و پس از دریافت پاسپورت
 9. سفر به کل اتحادیه اروپا بدون ویزا
 10. تحصیل رایگان فرزندان
 11. امکان اخذ ویزا همراه برای همه اعضای خانواده
 12. دریافت حقوق بیش از 35 هزار یورو در سال
 13. امکان کار یا تحصیل برای همه اعضای خانواده

✔دلایل انتخاب کار در آلمان✔

نرخ بیکاری در آلمان و دلیل اعلام نیاز برای کار در آلمان

میانگین نرخ بیکاری آلمان

نرخ بیکاری در واقع نسبت افراد بیکار  بالای 16 سال یک جامعه به کل افراد بالای 16 سال آن جامعه می باشد . البته توجه داشته باشید ، افرادی که به دلیل مراقبت از فرزندان خود از شغل خود انصراف داده باشند ، جز افراد بیکار محسوب نمی شوند .

اگر به بررسی سیر تکاملی یا روند تغییر نرخ بیکاری کشور آلمان بپردازیم ، در اولین نگاه متوجه افزایش این روند در سال های اخیر می شوید که خوشبختانه در چند سال اخیر کاهش قابل توجهی داشته است . دلیل این افت و خیز در واقع پیشرفت تکنولوژی و جایگزینی ماشین آلات به جای کارگران بوده است که با ایجاد فرصت های شغلی جدید و تامین شغل ، آلمان توانسته نرخ بیکاری خود را کاهش بدهد .

برای اینکه با روند نرخ بیکاری در آلمان آشنا شوید ، به نمودار زیر توجه کنید .

همانطور که مشاهده کردید ، میانگین نرخ سالانه بیکاری در آلمان در سال 2020 برابر 2/5% است که به نسب سال گذشته به میزان 2/0% افزایش یافته است و به طور کلی در مقایسه با میزان نرخ بیکاری این کشور از سال 2004 تا 2017 ، کاهش پیدا کرده است .

اگر بخواهید نرخ بیکاری آلمان را در مقیاس های دقیق تری بررسی کنید ، بهتر از به این نمودار توجه کنید

در این نمودار مشاهده می کنید که نرخ بیکاری ماهانه آلمان در آپریل سال 2020 ، 5/3% افزایش یافته است و به 8/5% رسیده است . این به این معنی است که در آپریل 2020 ، تعداد بیکاران در آلمان به 1 میلیون و 570 هزار نفر رسیده است و 42 میلیون و 730 هزار نفر شاغل هستند .

اما چرا ؟ یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ بیکاری در آلمان در چند مدت گذشته ، تعدیل نیرو فصلی و همچنین افزایش پیری جمعیت این کشور بوده است و به همین دلیل پیش بینی می شود که به طور کلی آلمان با سیاست هایی که در پیش گرفته است ، همچنان روند کاهش این نرخ را حفظ کند . از این رو آلمان به دنبال جذب نیرو جوان و متخصص می گردد تا در آینده ای نزدیک دچار افت اقتصادی و سایر مشکلات مربوط به این موضوع ، نشود . از این رو رخ دادن چنین اتفاقی موجب شده است فرصت های شغلی استثنایی برای مهاجران جوان که قصد داشتن شغل در آلمان و مهاجرت به این کشور را دارند پیش بیاید .

البته نا گفته نماند که رواج ویروس کرونا یا همان کوید-19 در این کشور نیز به میزان نرخ بیکاری این کشور در چند ماه گذشته افزوده است ولی آلمان به عنوان یکی از ابر قدرت های اقتصادی جهان ، به خوبی توانسته این وضعیت را مدیریت کند .

برای اینکه میزان تسلط این کشور به شرایط پیش آمده را به خوبی درک کنید ، ما تصمیم گرفتیم نرخ بیکاری دو اقتصاد برتر جهان یعنی کشور آلمان و آمریکا در چند مدت گذشته مورد بررسی قرار دهیم :

مقایسه میزان افزایش نرخ بیکاری کشور آلمان و آمریکا از جولای 2019 تا آپریل 2020 کار در آلمان

اگر کمی دقیق تر نمودار بالا را مورد بررسی قرار دهید ، می بینید که به طور کلی میزان افزایش نرخ بیکاری در آلمان نسبت به کشور آمریکا کمتر است و دلیل این موضوع سیاست های خوبی می باشد که این کشور در مورد کار در آلمان و کنترل میزان نرخ بیکاری در این کشور ، به کار گرفته است .

در پایان این بخش از مقاله لازم بگوییم که کار در آلمان مزایای بی شماری برای افراد به همراه دارد اما این کشور برای بیکاران نیز مزایایی در نظر گرفته است اگر بخواهیم به مهم ترین آن ها اشاره کنیم باید به پرداخت میزان اندکی تا یک سال به افرادی که قبلا شاغل بوده اند اما شغل خود را از دست داده ، اشاره نماییم . البته نا گفته نماند که برای افراد بیکار بعد از یک سال ، مزایای اجتماعی در نظر گرفته می شود

3 دسته اصلی تقسیم بندی کشور ها برای مهاجرت به آلمان

شاغل شدن و یافتن شغل در آلمان قوانین خاصی را در بر دارد . آلمان کشورها را به سه دسته تقسیم نموده و برای هر کدام از این کشور ها قوانین خاص مهاجرت را در نظر گرفته

 1. کشور های عضو اتحادیه اروپا
 2. کشور های شامل ایالات متحده ، استرالیا ، کانادا  ، ژاپن ، نیوزلند ، سوئیس و جمهوری کره
 3. تمامی  کشور های سوم خارج از دو دسته بندی بالا

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

هر کدام از این دسته بندی قوانین و شرایط خاص خود را برای مهاجرت کاری در آلمان دارد ما در اینجا در مورد شرایط کلی برای دسته سوم که ایران جز آن می باشد را مورد بررسی قرار میدهیم .

تا انتهای سال 2019 یکی از شروط اصلی کار در آلمان برای ایرانیان داشتن مدرک تحصیلی آکادمی که در آن تخصص کامل و سابقه کار داشته باشند شانس کاریابی داشتند. دولت آلمان لیستی را به عنوان لیست سفید ارائه داده بود و فقط افرادی که در آلمان در آن لیست قرار داشتند امکان پیدا کردن شغل داشتند . از مارچ 2020 آلمان قوانین مهاجرتی را برای کشورهای سوم مانند ایران بسیار آسان تر کرد.

قوانین مهاجرتی جدید آلمان برای کار در آلمان برای ایرانیان

 • افراد بدون مدرک دانشگاهی امکان کار در آلمان رادارند
 • داشتن مدرک فنی و حرفه ای مطابق با تخصص و سابقه کار افراد کافی می باشد
 • لیست سفید برای مشاغل برداشته شد.
 • همه افراد با هر تخصص شانس یافتن شغل در آلمان را دارند.
 • افزایش حقوق برای نیروی کار خارجی
 • اعلام نیاز به نیرو کار بسیار بیشتر شد
 • چند رشته به عنوان حرفه های اصلی مورد نیاز معرفی شد
 • میزان حقوق برای دوره های تطبیقی برای رسیدن به استاندارد های شغلی آلمان افزایش پیدا کرده است

کار در آلمان برای ایرانیان

در حال حاضر ، آلمان دارای 5/36 میلیون نفر مهاجر است که برای کار به آلمان مهاجرت کرده اند و آمار ها نشان می دهد که بیش از 40 درصد آن ها از کشور های خارج از اتحادیه اروپا از جمله ایران به این کشور مهاجرت کرده اند . این آمار به خوبی نشان می دهد که پیدا کردن کار در آلمان برای ایرانیان چندان سخت نیست ، به ویژه در حال حاضر که جمعیت سالمندان این کشور رو به افزایش است و تقاضا آلمان برای افزایش جذب نیرو های متخصص گسترش پیدا کرده است .

با این حال ، آسانی پیدا کردن کار در آلمان برای ایرانیان تا حد زیادی به میزان تحصیلات ، سن ، میزان مهارت ، و … بستگی دارد و برای اینکه ایرانیان بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند لازم است که شرایط زیر را داشته باشند :

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان :

ایرانیان قبل از مهاجرت به آلمان ، باید شغلی مورد نظر خود را در محلی که قصد مهاجرت به آن را دارند پیدا کنند تا بتوانند به محض ورود به آلمان ، اجازه اقامت و در عین حال مجوز کار دریافت نمایند .

البته برای افراد بالای 45 سال تا 67 سال و همچنین افراد بالای 67 سال ، شرایط ویژه ای مبنی بر اثبات تامین باز نشستگی و یا تضمین بازنشستگی وجود دارد که برای کسب اطلاعات دقیق ، لازم است که با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید .

برای دریافت اجازه اقامت و صدور ویزا ، باید به سفارت خانه آلمان در ایران مراجعه فرمایید ، اما قبل از مراجعه برای اخذ ویزا ، باید انواع ویزا ها برای کار در آلمان را به خوبی بشناسید که کمی بعد ، به بررسی آن ها خواهیم پرداخت .

مجوز کار در آلمان نیز ، انواع گوناگونی دارد که ما در این بخش آن ها را به شما معرفی می کنیم .

انواع مجوز کار در آلمان

مجوز کار عمومی در آلمان :

این مجوز برای کسانی مناسب است که شغل آن ها نیاز به مهارت خیلی خاص و یا مدرک تحصیلات بالایی ندارد . مدت زمان این مجوز عمدتا یک ساله است و در صورتی که شرایط شما در کشور آلمان در این مدت ، تغییری نکند ، قابل تمدید می باشد .

مجوز کار نیرو ماهر در آلمان:

درصورتی می توانید این مجوز را کسب کنید که تحصیلات بالایی و یا مهارت ویژه ای داشته باشید و همچنین دارای درآمدی بیش از 84600 یورو باشید . با کسب این مجوز برای شما و خانوادتان اجازه زندگی و کار در آلمان به طور نا محدود صادر می شود .

مجوز کار دانشجویی در آلمان :

این مجوز ویژه افرادی که می خواهند دوره ها یا آموزش های حرفه ای در این کشور را پشت سر بگذارند . کسب این مجوز اجازه حداکثر 10 ساعت کار در هفته را فرد اعطا می کند .

مجوز کار به عنوان کارفرما در آلمان :

اگر می خواهید برای راه اندازی یک کسب و کار به آلمان مهاجرت کنید ، باید این نوع مجوز کار در آلمان را دریافت کنید . مدت اعتبار این مجوز 3 سال است که در صورت موفقیت کسب و کار شما امکان تمدید آن وجود دارد .

برای کسب این مجوز لازم است که برنامه کاری خود را ارائه دهید و ثابت کنید که کسب و کار شما حداقل یکی از نیاز های آلمان را برآورده می کند و از لحاظ اقتصادی برای این کشور سود آور است . ارائه رزومه کاری و شواهدی مبنی بر دارا بودن بودجه مورد نیاز کسب و کار ، الزامی می باشد .

مجوز کار که توسط همسر یا خویشاوند درجه 1 تان به شما در آلمان تعلق می گیرد :

اگر همسر شما یا یکی از خویشاندان درجه یکتان قبلا به اآلمان مهاجرت کرده باشد و مجوز کار داشته باشد ، برای شما نیز این مجوز صادر می شود .

اخذ هر نوع مجوز کار در آلمان شرایط و هزینه های به خصوصی دارد که برای اطلاع از هر یک از آن ها می توانید از سایر مقالات موجود در وب سایت موسسه کاریابی بین المللی کاربین استفاده نمایید و یا با مشاوران حرفه ای ما در حوزه کار در آلمان ارتباط برقرار کنید .

✔شرایط کار کردن در آلمان برای ایرانیان✔

انواع ویزا ها برای کار در آلمان

کشور آلمان به عنوان بزرگ ترین اقتصاد ملی اروپا و یکی از بزرگ ترین اقتصاد های جهان ، طیف گسترده ای از نیرو های متخصص و ماهر را جذب می کند تا با شرایط عالی که این کشور برایشان در نظر گرفته است برای کار در آلمان به این کشور مهاجرت کنند . بسیاری از مهاجران به آلمان برای کار  و مهاجرت به این کشور نیاز به اخذ ویزا دارند .

آلمان از جمله کشور هایی است که انواع مختلفی از ویزا ها را برای اشتغال یافتن در این کشور ارائه می دهد که در این بخش می خواهیم شما را با انواع ویزا ها برای کار در آلمان آشنا کنیم :

ویزای عمومی کار در آلمان :

همانطور که مشاهده می کنید این ویزا ، نوعی ویزای عمومی برای کار در آلمان که برای اخذ آن لازم است که مدرک تحصیلی و همچنین یک قرار داد کاری مشخص داشته باشید .

عموما اکثر افراد برای کار در این کشور این نوع ویزا را باید دریافت کنند .

ویزای ویژه کار در آلمان :

این ویزا برای متخصصان و نیرو های کاری ماهر در نظر گرفته شده است که برای زندگی و کار مایل هستند به آلمان مهاجرت کنند . این نوع ویزا برای فارغ التحصیلانی که دانش حرفه ای در زمینه ای به خصوص دارند ، معلمان دانشگاه ها ، مدیران با تجربه و یا افرادی که تجربه های کاری برجسته ای دارند ، مناسب است که  دارای درآمدی بیش از 86400 یورو در سال می باشند .

برای اخذ ویزای ویژه کار در آلمان لازم است که بودجه کافی برای زندگی در آلمان و یک قرار داد کاری داشته باشید .

ویزای خود اشتغالی در آلمان :

این ویزا شامل افرادی می شود که قصد دارد یک شغل آزاد در آلمان داشته باشند یا با توجه به بودجه کافی که برای راه اندازی یک کسب و کار دارند ، می خواهند تجارتی را در این کشور تاسیس کنند .

برای اخذ ویزا خود اشتغالی در آلمان ، لازم است که اثبات کنید که کار شما به نفع کشور آلمان است و آسیبی به این کشور وارد نمی کند .

اگر شما به عنوان سر پرست خانواده ، هر یک از انواع ویزا ها برای کار در آلمان را اخذ کنید می توانید همسر و فرزندان زیر 18 سال خود و در بعضی مواقع سایر اعضای خانواده خود را تحت شرایطی با خود به آلمان ببرید که این شرایط عبارت اند از :

 1. دانش پایه زبان آلمان
 2. منابع مالی کافی و مطمئن برای حمایت از افرادی که با خود به آلمان می برید .
 3. داشتن مکانی برای زندگی به اندازه افرادی که می خواهید همراه خود به آلمان ببرید .
 4. اخذ ویزا خانواده برای اعضای خانوادتان

توجه داشته باشید ، زمانی که با ویزای کار وارد خاک آلمان می شوید ، تنها  2 هفته فرصت دارید تا آدرس خود را به اطلاع مقامات آلمانی برسانید تا دچار مشکلی در روند مهاجرت خود نشوید . به این منظور لازم است که به همراه ویزای خود و سندی که اثبات کننده آدرس شما در آلمان باشد ، مانند قرار منزلی که اجازه کرده اید به دفتری در نزدیک محل زندگی خود مراجعه فرمایید و با مقامات مربوط به مهاجرت به آلمان ملاقات کنید .

کار در آلمان از طریق پیشنهاد کار در آلمان

همانطور که کمی پیش گفته شد ، برای مهاجرت کاری به آلمان ، لازم است که یک قرار داد کاری مشخص داشته باشید از این رو ما تصمیم دارید در این بخش شما را با چگونگی یافتن کار در آلمان یا پیدا همان چگونگی یافتن پیشنهاد کار در آلمان و دریافت آن ، آشنا کنیم .

با توجه به اینکه در حال حاضر ، کشور آلمان یکی از اقتصاد های بزرگ دنیا و همچنین جز بزرگ ترین صادر کننده ها به شمار می رود ، فرصت های شغلی بسیار زیادی در این کشور برای شما وجود دارد که برای به دست آوردن برخی از آن ها نیاز به شرایط خاص و تحصیلات عالیه می باشد اما برای برخی از آن ها نیاز به مدرک تحصیلی آنچنانی نیست و در هر دو صورت شما می توانید با کمک گرفتن از موسسه های کاریابی و یا وب سایت های درج آگهی شغلی ، شغل مورد نظر خود را پیدا کنید .

” کاریابی بین المللی کاریابی کاربین ، به عنوان یکی از برترین کاریابی بین المللی در زمینه مهاجرت ، آماده ارائه خدمات ویژه ای به شما در حوزه مهاجرت و کار در آلمان می باشد . “

برای اینکه بتوانید کار در آلمان پیدا کنید ، بهتر است که ابتدا پر متقاضی ترین تخصص ها را در این کشور بشناسید . اگر بتوانید با توجه به مهارت ها و تخصص هایی که دارید از بین شغل های پر متقاضی در آلمان ، شغلی را انتخاب کنید ، روند مهاجرت شما آسان تر و سریع تر انجام می شود .

در حال حاضر عمدتا رشته های مهندسی ، پزشکی و … از مشاغل پر متقاضی کار در آلمان هستند چرا که این کشور با کمبود نیرو متخصص در این حوزه ها رو برو می باشد .

شاید در نظر اول راه های محدودی برای یافتن کار وجود داشته باشید اما با کمی تفکر خواهید دید که چندین راه متفاوت برای پیدا کردن کار در کشور آلمان وجود دارد که به برخی از ساده ترین آن ها عبارت اند از :

 • گشت و گذار در اینترنت

این روش مرسوم ترین روش جستجو برای یافتن کار در کشور آلمان می باشد . در این روش شما باید رزومه ای از خود تهیه کنید و آن را برای کافرما ، به همراه عکسی رسمی از خودتان ارسال کنید .

 • گشت و گذار در شبکه های اجتماعی

امروزه شبکه های اجتماعی بسیار زیادی وجود دارد که یکی از کار آمد ترین آنها برای پیدا کردن کار در آلمان ، لینکدین می باشد . با استفاده از لینکدین شما می توانید به طور مستقیم با آن کمپانی یا کارفرما ، ارتباط برقرار کنید و یا حتی از افراد بومی آن کشور برای یافتن شغل مناسبتان کمک بگیرید .

 • کمک گرفتن از موسسه های کاریابی

موسسه های کاریابی با توجه به مهارت ها و توانایی هایی که دارید ، فرصت های شغلی مناسب شما را برای شما گرد آوری می کنند و دیگر نیازی نییست خودتان به دنبال شغل مورد نظرتان بگرید .

کار در آلمان از طریق ویزای جستجوی کار

کار در آلمان با ویزای جاب سیکر برای  اکثر افراد متخصص امکان پذیر است.ویزای جستجوی کار یا همان جاب سیکر یکی از راحت ترین و معقول ترین روش هایی است که متقاضیان جویای کار از کشور های خارجی ، برای یافتن کار در آلمان از این طریق می توانند اقدام کنند. جاب سیکر این امکان را به افراد میدهد تا با دریافت آن افراد فرصت شش ماه داشته باشند تا راحت بتوانند به آلمان رفت و آمد داشته باشند، شغل مناسب خود را یافته و قرارداد کاری خود ثبت کنند.

شما باید برای دریافت این ویزا ثابت کنید که فردی ماهرو متخصص در حرفه خود هستید و در جستجوی موقعیت کاری مناسب در آلمان هستید.به این صورت که پس از دریافت یک ویزای شش ماهه می توانید به آلمان سفر کنید  و به علت داشتن حضور فیزیکی در آلمان کارفرمایان تمایل بیشتری برای مصاحبه واستخدام شما در موقعیت های شغلی مناسب دارند. زیرا پروسه ی یافتن کار وتبدیل شدن آن به قرار مصاحبه حضوری بسیار کوتاه وموقعیت های شغلی انتخابی شما برایتان محفوظ می باشد.

مراحل اقدام برای ویزای جستجوی کار  یا همان جاب سیکر به طور خلاصه:

 

 1. پر کردن فرم های لازم
 2. تعیین وقت سفارت
 3. تکمیل مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا
 4. حاضر شدن در جلسه مصاحبه سفارت
 5. پرداخت هزینه ویزا
 6. برای ویزای جاب سیکر به چه مدارکی نیاز دارید؟
 7. فرم درخواست
 8. پاسپورت معتبر
 9. عکس پاسپورت
 10. بیمه سفر
 11. تمکن مالی مورد درخواست سفارت
 12. رزومه
 13. انگیزه نامه
 14. مشخصات و مدارک فردی مانند سند ازدواج، شناسنامه و….
 15. مدارک تحصیلی
 16. گواهینامه ها و مدارک
 17. مدارک سابقه کار

کار در آلمان و مشاغل مورد نیاز آلمان

اگر به دنبال کار در آلمان هستید باید به شما مژده بدهیم که کشور آلمان در سال 2020 ، نیازمند طیف وسیعی از نیرو های متخصص در زمینه های گوناگون است و از این رو شما شانس شما برای یافتن کار در کشور بسیار بالا است ، اما مشاغلی وجود دارد که اگر در آن ها مهارت داشته باشید ، احتمال پیدا کردن کار برای شما بیشتر است .

حوزه هایی که آلمان به دنبال  جذب نیرو متخصص در سال 2020 برای آن ها می باشد :

 • پزشکی در آلمان

با اینکه آلمان از سال 2012 شروع به جذب پزشکان متخصص از سراسر دنیا کرده است ، با این حال در حال حاضر آلمان اعلام کرده است که بیمارستان های آن با کمبود حداقل 5000 پزشک رو برو هستند . به همین دلیل شما با دارا بودن مدرک معتبر در هر حوزه ای از علم پزشکی می توانید به کشور آلمان مهاجرت کنید .

حتی اگر پرستار نیز هستید و توانایی مراقبت از سالمندان را دارید ، بدون شک از بین 764000 فرصت شغلی که تنها برای پرستاران سالمند در سال 2020 وجود داشته است ، می توانید فرصت شغلی مورد نظر خود را پیدا کنید .

 • مهندسی در آلمان

آلمانی کشور صنعت محور است و به رشته های مهندسی اهمیت ویژه ای می دهد . در حال حاضر اگر مدرک تحصیلی در رشته های مهندسی مکانیک ، مهندسی خودرو ، مهندسی برق ، مهندسی سازه ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی ارتباطات از راه دور داشته باشید ، شانس بیشتری برای مهاجرت به این کشور و کار در آلمان دارید .

 • ریاضیات ، فناوری اطلاعات ، علوم طبیعی در آلمان

اگر دارای مدرک تحصیلی از این رشته های هستید در چندین شرکت خصوصی از جمله Fraunhofer-Gesellschaft فرصت های شغلی استثنایی منتظر شما هستتند .

برای اینکه بدانید با شرایط و مدرک تحصیلی که یکی از رشته های ریاضیات ، فناوری اطلاعات و علوم طبیعی دارید ، مجاز به کار در آلمان هستید ، بهتر است با مشاوران بین المللی کاربین تماس حاصل فرمایید .

 • مکانیکی در آلمان

هم اکنون بیش از 16000 فرصت شغلی برای مکانیکان وجود دارد که اکثر آن ها مربوط به مکانیک صنعتی می باشد . برای کار در آلمان به عنوان مکانیک نیاز نیست مدرک تحصیلی آن چنانی داشته باشید و می توانید کار در آلمان را حتی به عنوان کار آموز آغاز کنید .

 • خرده فروشی در آلمان

تعداد فرصت های شغلی برای مسئولان خرده فروشی و یا همان فروشندگان مغازه ها ، در چند سال اخیر به میزان 3000 نفر افزایش یافته است و  از این رو به خصوص اگر جز فروشندگان با تجربه هستید و توانایی بر قراری ارتباط با مشتریان آلمان را دارید ، می توانید به سادگی در این کشور مشغول به کار شوید ، بدون اینکه مدرک تحصیلی به خصوصی داشته باشید .

کار در آلمان و میزان حقوق دریافتی

به طور کلی مزایای کار در آلمان میزان دستمزد هر گروه شغلی در این کشور ، در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی ، دارای شرایط بسیار بهتری می باشد . با این حال ، در آلمان نیز جنسیت ، یکی از عوامل تعیین کننده میزان درآمد افراد است و به طور معمول مردان در این کشور از درآمد بیشتری برخوردار هستند .

هر حوزه شغلی در آلمان بازه درآمدی مخصوص به خود را دارد اما به طور کلی ، برای افراد شاغل در آلمان حداقل میزان درآمدی تعیین شده است که بیشتر در این بخش قرار است به این موضوع بپردازیم .

به طور طبیعی ، حداقل درآمد هر کشوری ، با توجه به حداقل هزینه های زندگی در آن کشور تعیین می شود و از این رو حداقل در آمد از هر کشور به کشور دیگر متفاوت است و حتی در یک کشور ، با توجه به منطقه ، حداقل دستمزد از منظقه ای به منطقه دیگر متفاوت است .

با توجه به هزینه های زندگی در آلمان ، حداقل درآمد یک فرد شاغل در این کشور ، برابر 1000 یورو در ماه می باشد که این مبلغ یکی از بالاترین حداقل درستمزد ها در کشور های عضو اتحادیه اروپا محسوب می شود که البته هر سال نیز افزایش می یابد . میزان افزایش حداقل درآمد کار در آلمان ، هرساله تقریبا برابر 5/1 درصد می باشد .

البته لازم به ذکر است که حداقل دستمزد برای افراد زیر 18 سال اعمال نمی شود و از آنجایی که نو جوانان گاهی از 16 سالگی و در مواقعی حتی از 13 سالگی ، مشغول به کار می شوند ، امکان کسب درآمد کمتر از حداقل تعیین شده برای آن ها وجود دارد .

شاید برایتان جالب باشد بدانید که در کشور آلمان ، بالا ترین دستمزد دریافتی ، متعلق به مهندسان است و اگر قصد دارید به عنوان یک مهندس به کار در آلمان مشغول شوید ، بهتر است مونیخ یا برلین را برای داشتن شغل و زندگی انتخاب کنید .

سایر صنایع و همچنین شغل هایی در آلمان که بیشترین درآمد را دارند :

 • سمت های مدیریتی مانند مدیر عامل و مدیر فروش
 • صنعت بانکداری و امور مالی
 • صنعت بیمه
 • صنعت ارتباطات مخابراطی
 • صنعت حمل و نقل
 • صنعت دارو و پزشکی
 • صنعت خدمات رفاهی
 • وکلا
 • مشاوران
 • متخصصان IT

کار در آلمان و میزان مالیات های موجود در آلمان

ورود و مهاجرت به یک کشور دیگر بسیار هیجان انگیز است و احتمالا مالیات دور ترین مسئله ای که در ذهنتان هنگام مهاجرت وجود دارد ، اما قبل از مهاجرت باید در مورد مالیات های کشوری که به آن مهاجرت می کنید اطلاعات لازم را کسب کنید به همین دلیل ما تصمیم گرفته ایم که بخشی از مقالات را به مالیات های موجود در آلمان اختصاص دهیم .

اولین موضوعی که در مورد سیستم های مالیاتی آلمان باید بدانید ، این است که هر در آمدی در کشور آلمان به دست آورید ، مشمول پرداخت مالیات هستید و 1 سوم درآمد شما به طور مستقیم توسط کارفرما کسر می شود و به دولت آلمان پرداخت می گردد .

بحث مالیات های آلمان بسیار پیچیده و طولانی است اما اگر بخواهید به طور خیلی ساده با میزان مالیت پرداختی در آلمان آشنا شوید ، به جدول زیر توجه فرمایید :

جدول مالیاتی کار در آلمان

علاوه بر میزان درآمد عوامل دیگری از جمله محل زندگی ، هزینه هایی که متحمل می شوید و … نیز بر میزان پرداخت مالیات شما تاثیر گذار است .

عواملی که موجب کاهش هزینه های مالیاتی در آلمان می شود :

 1. هزینه ای که بابت جا بجایی محل سکونت به دلایل کاری ، صرف می کنید .
 2. هزینه هایی که برای درخواست شغل جدید انجام می دهید .
 3. هزینه هایی که بابت سفر به محل کار می پردازید .
 4. هزینه ای که برای برنامه های باز نشستگی خصوصی انجام می دهید .

توجه داشته باشید که در چنین مواقعی شما نمی توانید به طور سر خود ، میزان کمتری از مالیات خود را بپردازید بلکه در پایان سال می توانید به دولت آلمان در خواست بدهید که آیا مالیات خود را بیش از اندازه ای که باید پرداخت کرده اید یا خیر . به این منظور باید اظهار نامه مالیاتی به اداره امور مالیاتی آلمان ارسال کنید . هنگام پر کردن این اظهار نامه لازم دقت کافی به خرج دهید تا ارقام را به صورت واقعی یاد داشته نمایید . از آن جا که در برخی موارد ارائه فاکتور های هزینه لازم است ، حتما کپی آن ها را نزد خود نگه دارید .

طبق آمار های به دست آمده از هر 10 درخواست ، 9 درخواست مشمول دریافت باز پرداخت مالیات می شوند ، البته این به این معنی نیست که هر سال باید این کار را انجام دهید .

بهتر بدانید که در آلمان ، امکان درخواست اظهار مالیاتی نسبت به سال گذشته نیز وجود دارد .

در پایان این بخش ، لازم است مجدد یاد آوری کنیم که امور مالیاتی در آلمان ، موضوعی پیچیده است و برای کسب اطلاعات در این باره به طور دقیق ، بهتر است که از مشاوران متخصص امور مالیاتی موسسه کاریابی بین المللی کاربین کمک بگیرید .

کار در آلمان و نحوه ورود به بازار کار آلمان

اتباع کشور های اروپایی به راحتی می توانند وارد بازار کار آلمان شوند اما ، اتباع کشور های غیر اروپایی برای کار در آلمان و ورود به بازار کار این کشور ، لازم است ویزا ، اجازه اقامت ، مجوز شغل ، بلو کارت آلمان را دریافت نمایند و حتی در بعضی مواقع دوره کار آموزی 2 الی 3 ساله ای را پشت سر بگذارند تا ثابت کنند تجربه و مهارت کاری در زمینه مورد نظر داند .

البته علاوه بر همه این موارد ، تسلط کافی به زبان آلمانی اهمیت بسیاری دارد . البته از آنجا که در مدارس آلمانی زبان انگلیسی تدریس می شود ، اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی دارید ، یعنی برای ورود به بازار کار آلمان دارای یک مزیت بزرگ هستید . نا گفته نماند که در آلمان به تازگی تقاضا برای جذب افرادی که به سایر زبان ها تسلط دارند به ویژه زبان های آسیایی افزایش یافته است و اگر به یکی از زبان های آسیایی تسلط دارید ، یعنی می توانید شغل های منحصر به فردی به دست آورید ، اما در هر صورت تسلط به زبان محلی این کشور را دست کم نگیرید .

اگر می خواهید به بازار کار در آلمان ورود پیدا کنید ، کافی است فقط سه گام در این زمینه بردارید .

 • پیشنهاد کار در آلمان پیدا کنید

گام اول برای ورود به بازار کار در آلمان ، یافتن شغل مورد نظر خودتان است .

برای اینکه بتوانید از بین فرصت های شغلی بیشماری که وجود دارد ، کارفرما و شغل مورد نظر خودتان را پیدا کنید ، می توانید با جستجو های اینترنتی آغاز کنید و از سایت های کاریابی کمک بگیرید .

اما پیشنهاد ما به شما این است که در این زمینه از موسسات کاریابی و مشاوره هایشان نیز کمک بگیرید تا در آینده دچار مشکل نشوید . چرا که در حال حاضر بسیاری از کافرمایان اقدام به استخدام غیر قانونی مهاجران می کنند و این موضوع در روند مهاجرت شما مشکل ایجاد می کند . از این رو بهتر است برای جلو گیری از پیش آمدن چنین مشکلاتی از افراد و مشاوران با تجربه کمک بگیرید .

 • درخواست کار در کشور آلمان را ارسال کنید .

زمانی که شغل مورد نظر خود را پیدا کردید ، حالا نوبت این است که رزومه و درخواستتان را برای شرکت مورد نظر ارسال کنید .

درخواست و سوابق شما بعد از ارسال ، توسط افراد مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت موافقت آن ها برای همکاری باشما ، از سمت شرکت مورد نظر برای شما دعوتنامه ای جهت مصاحبه ارسال می شود .

در صورت عبور از این مرحله نیز شما می توانید یک قرار داد کاری با شرکت مورد نظر ببندید .

 • ویزای کار در آلمان دریافت کنید .

زمانی که گام دوم را پشت سر گذاشتید ، زمان آن رسیده که دست به کار شوید و با اخذ ویزا کار در آلمان ، عملا وارد بازار کار در آلمان شوید .

مدارک لازم برای پشت سر گذاشتن گام سوم و ورود به بازار کار در آلمان :

 1. مدرک تحصیلی مرتبط با حرفه ای که می خواهید در آن مشغول به کار شوید .
 2. سابقه کاری مرتبط به میزان مدت زمان تعیین شده .
 3. تسلط کافی به زبان آلمانی یا انگلیسی ( ترجیحا آلمانی )
 4. دریافت مجوز کار از انجمن مربوطه

کار در آلمان و مزایای کار در آلمان

کار در آلمان مزایای بسیار زیادی چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ اجتماعی برای شما دارد .

کلی ترین مزایای کار در آلمان عبارت اند از :

 1. دستمزد کارمندان به طور مرتب در هر 12 ماه افزایش می یابد .
 2. به طور کلی آلمان کشوری است که اقتصاد قدرتمندی دارد و در آن رشد اقتصادی سریع رخ می دهد .
 3. تعادل زندگی و کار در آلمان ، همیشه مناسب است .
 4. طیف گسترده ای از شغل ها در این کشور وجود دارد .
 5. حمایت ویژه ای از استارتاپ ها در این کشور صورت می گیرد .
 6. قوانین اشتغال بسیار عالی در آلمان وجود دارد .
 7. و …

اما در این بخش از مقاله تصمیم داریم شما را با برخی مزایای کار در آلمان که به طور حتمی از آن ها برخوردار می شوید ، یا به عبارتی دیگر مزایا اجباری کار در آلمان یا برخی از قوانین اشتغال در آلمان که مزایای بسیاری برای شما دارد ، آشنا کنیم .

 • بیمه اجباری

یکی از مهم ترین مزایای کار در آلمان بیمه بازنشستگی یا همان مستمری است که فرد را وادار می کند به فکر دوران باز نشستگی خود باشد .

بیمه سلامت از دیگر مزایای کار در آلمان است. یکی از مزایای بیمه سلامت این است که علاوه بر شما ، خانوادتان نیز تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند.

جدول بیمه های اجباری در رابطه با کار در آلمان و درصد پرداخت حق بیمه توسط کارمند و کارفرما :

جدول حق بیمه برای کار در آلمان
 • مرخصی استعلاجی در آلمان

مرخصی استعلاجی که مدت زمان آن حداکثر 6 هفته می باشد ، به این معنی است که شما در صورت بیماری یا تصادف ، این فرصت را دارید که از شش هفته مرخصی با حقوق استفاده کنید . البته این مزایا زمانی به شما تعلق می گرد که حداقل 4 هفته از اشتغال شما گذشته باشد .

 • رعایت حداقل دستمزد در آلمان

در کشور آلمان ، مرزی برای حداقل دستمزد تایین شده است که پرداخت کمتر از آن مبلغ به کارمندان ، برای کارفرما جرم محسوب می شود .

طبق شورا های کار و اتحادیه کارمندان آلمان ، عدم پرداخت حداقل دستمزد تعیین شده به شاغلان بالای 18 سال ، یک تخلف جدی است که کارفرمایی که آن ها زیر پا می گذارد مجبور به پرداخت جریمه ای تا 500000 یورو خواهد شد .

 • حق سنوات در آلمان

طبق قانون ، هیچ کارفرمایی نمی تواند بی دلیل کارمند خود را اخراج کند و در صورت چنین اتفاقی ، کارفرما باید به عنوان خسارت مبلغی را بپردازد .

 • حق استفاده از درآمد از دست رفته در آلمان

یکی از مزایای کار کردن قانونی در آلمان ، امکان استفاده از حق درآمد از دست رفته است . این به این معنی است که اگر کارفرما شما ، به هر دلیلی نتواند دستمزد شما را بپردازد ، شما می تواند با مراجعه به اداره کار و تشکیل پرونده دستمزد خود را دریافت کنید .

کار در آلمان و پیوستن خانواده

زمانی که افراد تابع کشور های غیر اروپایی ، تصمیم به مهاجرت به آلمان می گیرند ، در اکثر مواقع در ابتدا مجبور هستند به تنهایی مهاجرت کنند و خانواده آن ها بعدا به آن ها ملحق شوند . مقامات آلمان نیز ، از پیوستن اعضا خانواده به آن ها حمایت می کنند و از این رو حتی ویزای ویژه ای به این منظور ایجاد کرده اند . این موضوغ باعث شده است که پیوستن خانواده مهاجران به آن ها ، بسیار ساده شود .

ویزا پیوستن خانواده ، خود نیز انواع مختلفی دارد :

انواع و شرایط اخذ ویزا ویژه پیوستن خانواده به فرد مهاجر در آلمان :

توجه داشته باشید که در هر حال ، اصلی ترین ملاک ، دارا بودن فردی به عنوان اعضای خانواده با دارا بودن اقامت این کشور یا اقامت اتحادیه اروپا یا بلو کارت آلمان است  و این موضوع در رابطه با تمام ویزا پیوستن خانواده صدق می کند .

شرایط اخذ ویزا پیوست خانواده کار در آلمان

در شرایط به خصوصی سایر اعضای خانواده مانند خواهر ، برادر ، دایی ، عمه ، خواهر زاده و … نیز برای اخذ این ویزا در خواست دهند اما روند اخذ ویزا برای آنان پیچده تر و سخت تر می باشد .

مدارک لازم برای ویزای ویژه اعضاب خانواده :
 1. پاسپورت
 2. دو فرم درخواست
 3. دو فرم اطلاع رسانی
 4. دو عکس بیومتریک جدید
 5. بیمه درمانی مسافرتی برای آلمان
 6. اثبات دارا بودن بودجه کافی
 7. دعوت نامه
 8. اثبات دارا بودن مکان مناسب برای زندگی در آلمان
 9. دارا بودن سطح زبان در سطح a1
مدارک لازم ویژه همسر یا شریک ثبت شده برای ویزای پیوستن خانواده در آلمان:
 1. گواهی یا سند ازدواج که توسط یک افسر خارجی تائید شده باشد .
 2. شناسنامه اصل فردی که می خواهد به تازگی به آلمان مهاجرت کند .
 3. کپی شناسنامه فردی که ساکن آلمان است .
مدارک لازم ویژه ویزا فرزندان برای آلمان:
 1. شناسنامه
 2. اثبات تابعیت
 3. اثبات حق حضانت

هزینه دریافت ویزا ویژه خانواده :

بزرگ سالان : به طور معمول 1800 یورو

کودکان تا 18 سال : 1000 یورو

جالب بدانید که اعضای خانواده افرادی که بلو کارت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کرده اند و همچنین از لحاظ مالی توانایی حمایت از خانواده شان را دارند ، می توانند به این کشور مهاجرت کنند و مشغول کار در آلمان شوند ، بدون اینکه نیاز به سطح مشخصی از تسلط به زبان آلمانی داشته باشند .

کار در آلمان و دریافت اقامت دائم و پاسپورت

دریافت اقامت دائم آلمان :

برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا ، امکان دریافت اقامت دائم زمانی وجود دارد که بیش از 5 سال در آلمان زندگی کنند . البته دریافت اجازه اقامت دائم آلمان به این معنی نیست که فرد دریافت کننده شهروند آلمانی محسوب می شود و می تواند پاسپورت آلمانی دریافت کند .

اصولا اجازه اقامت دائم آلمان ، برای افرادی که مدت اجازه اقامت موقت شان به پایان رسیده است یا افرادی که بلو کارت آلمان را دریافت کرده اند ، صادر می شود و همانطور که گفته شد اخذ آن نیازمند اثبات 5 سال کار در آلمان و زندگی در جمهوری فدرال می باشد . البته نا گفته نماند که در برخی موارد ، برای کسانی که از یک دانشگاه آلمانی فارغ التحصیل شود و در کشور آلمان مشغول به داشتن شغل و زندگی باشند ، امکان اخد اقامت دائم ظرف مدت 2 سال نیز وجود دارد . حتی برای افرادی که با اتباع آلمانی ازدواج کنند یا مالیات و بیمه خود را به طور منظم پرداخت کنند ، امکان اجازه اقامت دائم ظرف مدت 3 سال نیز وجود دارد .

شرایط و مدارک لازم برای اخذ اجازه اقامت دائم :

 1. فرم درخواست تکمیل شده
 2. اثبات دارا بودن بیمه درمانی
 3. پاسپورت معتبر
 4. نداشتن سابقع کیفری
 5. داشتن مهارت زبان آلمانی در سطح b1
 6. در صورت ازدواج ، سند ازدواج
 7. ارائه مدارک پزشکی برای اثبات سلامتی شما جهت کار و تلاش
 8. ارائه نامه ای از سمت کارفرما یا دانشگاه
 9. ارائه گواهی دارا بودن مدرکی در حوزه ای خاص
 10. اثبات توانایی مالی
 11. عکس بیومتریک

به طور طبیعی از زمانی که نسبت به اخذ افامت دائم آلمان اقدام می فرمایید ، در صورتی که مدارک شما کاملا منظم و کامل باشد ، بین 2 الی 3 هفته طول می کشد تا پروانه اقامت شما صادر شود .

توجه داشته باشید که در حال حاضر هزینه اقامت دائم در آلمان ، برای افراد خود اشغال حدود 200 یورو هزینه دارد .

دریافت پاسپورت آلمانی :

به منظور اخذ پاسپورت آلمانی ، بعد از دریافت اقامت دائم این کشور ، لازم است نسبت به دریافت تابعیت آلمان و پاسپورت آلمانی اقدام فرمایید .

با اینکه در بسیاری از کشور ها ، تابعیت دو گانه ممنوع اعلام شده است ، در آلمان این گونه نیست و مشروط بر اینکه کشور دیگر اجازه تابعیت دو گانه بدهد ، امکان تابعیت دو گانه در آلمان وجود دارد .

روش های مختلفی برای اخذ پاسپورت آلمان وجود دارد ، اما از آن جا که این مقاله درباره کار در آلمان ، ما تصمیم داریم در این بخش شما را با روش اخذ پاسپورت آلمان از طریق داشتن شغل در این کشور آشنا کنیم .

اصولا اخذ پاسپورت آلمانی ، 3 الی 4 سال بعد از اقامت دائم امکان پذیر می باشد . در صورتی که با استفاده از پیشنهاد کاری به آلمان مهاجرت کرده باشید و در این کشور مشغول به زندگی و شغل شده باشید می توانید به سادگی نسبت به دریافت آن اقدام فرمایید .

زمانی که دارای بلو کارت آلمان باشید ، روند اخذ پاسپورت برای شما آسان تر است و با گذشت 33 ماه از دریافت کارت آبی آلمان و دارا بودن مدرک زبان با حداقل سطح B1 در زبان آلمانی ، می توانید نسبت به اخذ پاسپورت آلمانی اقدام کنید .

شرایط لازم جهت دریافت پاسپورت آلمانی :

 1. محکومیت جنایی و کیفری نداشته باشید .
 2. در طول زندگی در آلمان به اصول قانون اساسی آزادی و دموکراسی پایبند باشید .
 3. توانایی حمایت خود و خانوادتان از لحاظ مالی و اجتماعی داشته باشید .
 4. به مدت معینی به طور دائم و قانونی در آلمان ساکن شده باشید .
 5. زمانی که نسبت به دریافت پاسپورت اقدام می کنید ، دارای اقامت قانونی باشید .
 6. بیمه و مالیات خود را به طور دائم و منظم پرداخت کرده باشید .

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه

مشاوره

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 11 =