ویزا

انواع ویزا

انواع ویزا به صورت خلاصه

انواع ویزا

انواع این مدرک در کشور های مختلف، متفاوت است یعنی هر کشوری با اولویت های خودش انواع مختلفی ویزا برای پذیرش مهمان در نظرگرفته است این سندها با معیار های مختلفی تنظیم شده اند مثلا میزان زمانی که برای اقامت لازم دارید یا فعالتی که سبب شده شما به کشور مقصد سفر کنید. اما در این قسمت از مقاله سعی می کنیم visa نسبتا پرمتقضی که در بیش تر کشورها وجود دارد را نام ببریم که عبارتند از :

 •  ترانزیت
 •  بازدید کننده یا کوتاه مدت:
 •  توریستی
 •  زیارتی
 •  پزشکی درمانی
 •  خصوصی
 •  تجاری و کسب و کار
 •  فرهنگی
 •   بلند مدت:
 •  تحصیلی یا دانشجویی 
 •  کاری
 •  اقامت
 •  مهاجرتی
 •  رسمی
ویزا

ویزای ترانزیت

این نوع سند به شما اجازه می‌دهد تا وارد یک کشور شوید که از آن کشور خارج شوید. یعنی دلیل ورود شما به آن کشور این باشد که قصد دارید از طریق آن کشور به یک کشور سوم دیگر سفر کنید. این نوع بیش‌تر برای سفر های هوایی انجام می‌شود همچنین اکثرا برای کسانی که در حمل و نقل های هوایی یا زمینی فعالیت می کنند گرفته می‌شود.

ویزاهای بازدید کننده یا کوتاه مدت

همانطور که از اسمش پیداست این نوع از مدارک برای سفرهایی انجام می‌شود که شما در مدت زمان کوتاهی به هر دلیل وارد کشور مقصد می‌شوید . این ورود می‌تواند برای زیارت، گردش و تفریح، شرکت در مراسم ها و مسابقات علمی، یک دوره‌ی درمانی برای معالجه شدن و … باشد بنابراین شامل انواع مختلفی است:

ویزای توریستی :

برای سفرهای تفریحی و گردشگری صادر می‌شود که یکی از محبوب ترین و پرمتقضی ترین نیز می‌باشد. اما اگر می‌خواهید از این طریق وارد کشور مقصد شوید توجه کنید که نمی‌توانید به امور کاری یا تحصیلی خود بپردازید و بعدها از همین روش اقامت کشور مقصد را دریافت کنید.

ویزای زیارتی :

از دیگر مواردی که هم سریع و هم با قیمت پایین تر صادر می شود است. در ایران نیز تقاضای بالایی دارد زیرا از طریق آن می‌توانید به سفرهای زیارتی مثل حج یا کربلا بروید.

ویزای پزشکی درمانی :

از این طریق می‌توانید برای مدتی که نیاز دارید در یک کشور مقصد به درمان و معالجه بپردازید و بعد از پایان مراحل پزشکی یا پایان عمل جراحی خود بازگردید.

ویزای خصوصی :

بیش‌تر کسانی که از طریق دعوت نامه قصد سفر به کشور خارجی را دارند از این نوع visa استفاده می‌کنند. یعنی بستگان و آشنایانتان در یک کشور حضور دارند و برایتان دعوت نامه ارسال می‌کنند و شما از این طریق به دیدار‌های خصوصی و خانوادگی دعوت می‌شوید.

ویزای تجاری و کسب و کار :

اگر کسب و کاری دارید و برای انجام معاملات خود به سفر خارجی نیاز دارید باید از این طریق اقدام کنید . Business Visa برای سفرهای خارجی به قصد معاملات کاری طراحی شده است.

ویزای فرهنگی :

برای کسانی که به دلیل مسابقات ورزشی یا تمرینات ورزشی و کارهای فرهنگی به کشورهای دیگر سفر می کنند، می‌باشد.

مهاجرت از طریق کاربین

ویزاهای بلند مدت

ویزاهای بلند مدت را نمی‌توان به عنوان  دائم دانست اما تفاوت آن با کوتاه مدت در زمانشان است و شما می‌توانید زمان بیش‌تری را در یک کشور باشید.

ویزای تحصیلی یا دانشجویی :

همانطور که از نامش پیداست برای کسانی صادر می‌شود که قصد ادامه تحصیل در یک کشور خارجی را داشته باشند. زمانی می‌توانید آن را درخواست کنید که پذیرش از یک دانشگاه در همان کشورخارجی داشته باشید. معمولا visa دانشجویی برای کسانی که بیش‌تر از 90 روز قصد ماندن در یک کشور به دلیل تحصیل را دارند صادر می‌شود.

ویزای کاری :

همانطور که در ابتدا گفتیم گرفتن این ویزا به این معنا نیست که شما به طور دائم در یک کشور زندگی و به کار خواهید پرداخت بلکه برای کار موقت از این می‌توانید استفاده کنید. گرفتن آن نسبتا دشوار است اما با گرفتن آن می‌توانید برای انجام ماموریت کاری با اعتبار در یک کشور خارجی باشد.

ویزای اقامت :

کسانی که می‌خواهند در طی زمانی در یک کشور زندگی کنند می‌توانند از این نوع سند استفاده کنند.

ویزای مهاجرتی

اگر قصد مهاجرت به کشور خاصی را دارید، می توانید از روش های مختلفی مثل مهاجرت تحصیلی یا کاری استفاده کنید و برای مهاجرت کردن و گرفتن تابعیت آن کشور مقصد از این نوع استفاده می شود.

ویزای رسمی

این نوع visa مختص مقام های خاص کشورها است . مقامات رسمی کشورها برای انجام کارهای خود مثل سخنرانی ها یا جلسه های مختلف از آن استفاده می کنند.

ویزای رسمی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =