آلمان, مهاجرت, مهاجرت کاری

کار در آلمان

کار در آلمان

مهاجرت کاری در آلمان برای ایرانیان با توجه به قوانین جدید  و دلایل بسیار زیاد دیگر امکان پذیر است. زیرا آلمان با توجه به اقتصاد و صنعت بسیار گسترده و از طرف دیگر نرخ بالای جمعیت پیر در این کشور نیاز شدید به نیروی متخصص جوان خارجی ، برای کار  دارد که همه موارد و نحوه اقدام برای ویزای کار را به صورت کامل در این مقاله بررسی میکنیم.

کاریابی بین المللی کاربین زیر نظر مستقیم وزارت کار دارای کادر مجرب از  وکلا و کارشناسان حوزه مهاجرت است که به بررسی پرونده های شما می پردازند و به تمام سوالات مهاجرتی شما پاسخ میدهند.

چرا مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت دغدغه و یا انگیزه ی بسیاری از افراد است . برای مهاجرت روش های متفاوتی وجود دارد مانند مهاجرت تحصیلی، سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ازدواج، خرید ملک و کاری.

افراد می توانند با توجه به شرایط و برنامه زندگی خود یکی از انواع مهاجرت را انتخاب کنند ولی باید این نکته را در نظر گرفت که اکثر روش های مهاجرت پروسه ای هزینه بر است و نیاز به داشتن سرمایه زیادی دارد ، ولی افرادی که تخصص دارند و در کار خود حرفه ایی هستند میتوانند با سرمایه اندک و تکیه بر تخصص خود مهاجرت کنند. از این رو مهاجرت از طریق کار  گزینه مناسبی است . در کشور های مختلف  با توجه به تخصص افراد اجازه کار به آنها داده میشود  که برای تامین هزینه های زندگی خود در کشور مقصد فعالیت داشته باشند  و کسب درآمد کنند ، در نتیجه برای گذراند امورات و زندگی خود در آن کشور نیازمند سرمایه بسیاری نمی باشند.

مهاجرت-به-آلمان

روند مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری نیز پروسه زمان بری است و مهم ترین گزینه که باید به آن توجه کرد این است که کشور مقصد با توجه به اقتصاد و صنعت خود پذیرای نیروی کار خارجی است یا خیر ؟ و اینکه شانس شما در مقابل شهروندان آن کشور چگونه است؟

با توجه به محدودیت های ایجاد شده برای کشور هایی مشابه ایران باید مقصد مهاجرت را بسیار هوشمندانه انتخاب کنید و به تمام قوانین مهاجرت کاری مسلط باشید  و شانس ویزای خود را به صد درصد برسانید که در اینجا کاریابی بین المللی کاربین می تواند در این زمینه مشاور شما باشد.

 

علت انتخاب آلمان برای کار

ما در کاریابی بین المللی کاربین به دلیل اشراف کامل به قوانین مهاجرتی تمام کشور ها بهترین گزینه را به شما پیشنهاد میکنیم .

در حال حاضر مهاجرت کاری به آلمان و دریافت ویزای کار آلمان را توصیه میکنیم. از مهم ترین دلایل این انتخاب سهولت کار در آلمان به علت وجود صنایع مادر و صنایع قوی در این کشور می باشد.

از طرف دیگر به علت افزایش نرخ پیری جمعیت تعداد نیروی کار فعال هر ساله در حال کاهش می باشد به این دلیل دولت آلمان برای پیشگیری از این اتفاق و جبران کمبود نیروی کار قوانین مهاجرتی بسیار آسان تری را وضع کرده است.

بین شهروندان آلمانی و متخصصان خارجی تفاوتی وجود ندارد و هر فردی که تخصص و مهارت بیشتری داشته باشد می تواند کار را از آن خود کند.

از طرفی دیگر دولت آلمان برای نیروهای متخصص خارجی امکانات بسیار زیادی را فراهم نموده است تا کار در آلمان را برای افراد بسیار لذت بخش کند و دغدغه های جانبی را نداشته باشند. نیرو های کار بعد از گذشت مدتی با کار کردن در آلمان می توانند بلوکارت (blue card) دریافت کنند و پس از آن برای اقامت دائم آلمان اقدام کنند.

آلمان

بررسی اجمالی دلایل انتخاب برای کار در آلمان

1.      صنایع قوی و بزرگ برای کار

2.      آلمان بزرگترین قطب اقتصاد اروپاست و چهارمین کشور اقتصاد بزرگ دنیا

3.      نرخ بیکاری در کمترین درصد ممکن در دنیا حدود 5 درصد است

4.      عدم تفاوت بین نیروی کار متخصص آلمانی و خارجی

5.      افزایش نرخ پیری جمعیت برای نیروی کار آلمان

6.      عدم تمایل بسیاری از آلمانی ها به کار کردن به علت امکانات و رفاه موجود در خانواده ها

7.      دریافت بلوکارت آلمان

8.      تبدیل شدن اقامت به اقامت دائم و دریافت پاسپورت

9.      سفر به کل اتحادیه اروپا بدون ویزا

10. تحصیل رایگان فرزندان

11. امکان اخذ ویزا همراه برای همه اعضای خانواده

12. دریافت حقوق بیش از 35 هزار یورو در سال

13. امکان کار یا تحصیل برای همه اعضای خانواده

دلایل انتخاب برای کار در آلمان

نرخ بیکاری در کشور آلمان

نرخ بیکاری در واقع نسبت افراد بیکار  بالای 16 سال یک جامعه به کل افراد بالای 16 سال آن جامعه می باشد . البته توجه داشته باشید ، افرادی که به دلیل مراقبت از فرزندان خود از شغل خود انصراف داده باشند ، جز افراد بیکار محسوب نمی شوند .

اگر به بررسی سیر تکاملی یا روند تغییر نرخ بیکاری کشور آلمان بپردازیم ، در اولین نگاه متوجه افزایش  روند هستید که خوشبختانه در چند سال اخیر کاهش قابل توجهی داشته است .

دلیل این افت و خیز در واقع پیشرفت تکنولوژی و جایگزینی ماشین آلات به جای کارگران بوده است که با ایجاد فرصت های شغلی جدید و تامین شغل ، آلمان توانسته نرخ بیکاری خود را کاهش بدهد .

برای اینکه با روند نرخ بیکاری در آلمان آشنا شوید ، به نمودار زیر توجه کنید .

نرخ بیکاری در آلمان

همانطور که مشاهده کردید ، میانگین نرخ سالانه بیکاری در آلمان در سال 2020 برابر 5/2% است که به نسب سال گذشته به میزان 2/0% افزایش یافته است و به طور کلی در مقایسه با میزان نرخ بیکاری این کشور از سال 2004 تا 2017 ، کاهش پیدا کرده است .

اگر بخواهید نرخ بیکاری آلمان را در مقیاس های دقیق تری بررسی کنید ، بهتر از به این نمودار توجه کنید.

نرخ بیکاری

در این نمودار مشاهده می کنید که نرخ بیکاری ماهانه آلمان در آپریل سال 2020 ، 3/5%  رسیده است . این به این معنی است که در آپریل 2020 ، تعداد بیکاران در آلمان به 1 میلیون و 570 هزار نفر رسیده است و 42 میلیون و 730 هزار نفر شاغل هستند .

اما چرا ؟ یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ بیکاری در آلمان در چند مدت گذشته ، تعدیل نیرو فصلی و همچنین افزایش نرخ پیری جمعیت این کشور بوده است و به همین دلیل پیش بینی می شود که به طور کلی آلمان با سیاست هایی که در پیش گرفته است ،شاهد روند کاهش نرخ بیکاری باشیم.

از این رو آلمان به دنبال جذب نیرو جوان و متخصص می گردد تا در آینده ای نزدیک از افت اقتصادی و سایر مشکلات مربوط به این موضوع، جلوگیری کند و با به وجود آوردن فرصت های شغلی بسیاری زمینه را برای کار کردن نیروی جوان و متخصص فراهم میکند.

البته نا گفته نماند که رواج ویروس کرونا یا همان کوید-19 در این کشور نیز به میزان نرخ بیکاری این کشور در چند ماه گذشته افزوده است ولی آلمان به عنوان یکی از ابر قدرت های اقتصادی جهان ، به خوبی توانسته این وضعیت را مدیریت کند .

برای اینکه میزان تسلط این کشور به شرایط پیش آمده را به خوبی درک کنید ، ما تصمیم گرفتیم نرخ بیکاری دو اقتصاد برتر جهان یعنی کشور آلمان و آمریکا در چند مدت گذشته مورد بررسی قرار دهیم :

بیکاری در آلمان

اگر کمی دقیق تر نمودار بالا را مورد بررسی قرار دهید ، می بینید که به طور کلی میزان افزایش نرخ بیکاری در آلمان نسبت به کشور آمریکا خط صافی را طی میکند و دلیل این موضوع سیاست های خوبی است که این کشور در مورد کار  و کنترل میزان نرخ بیکاری  ، به کار گرفته  است .

در پایان این بخش از مقاله لازم است بگوییم که کار در آلمان مزایای بی شماری برای افراد به همراه دارد اما این کشور برای بیکاران نیز مزایایی در نظر گرفته است، مانند پرداخت حداقل حقوق به افراد بیکار و…

دسته بندی کشور ها برای مهاجرت به آلمان

شاغل شدن و یافتن شغل در آلمان قوانین خاصی را در بر دارد . آلمان کشورها را به سه دسته تقسیم نموده و برای هر کدام از این کشور ها قوانین خاص مهاجرتی را در نظر گرفته است این دسته بندی شامل:

1.      کشور های عضو اتحادیه اروپا

2.      کشور های شامل ایالات متحده ، استرالیا ، کانادا  ، ژاپن ، نیوزلند ، سوئیس و جمهوری کره

3.      تمامی  کشور های سوم خارج از دو دسته بندی بالا

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

هر کدام از این دسته بندی قوانین و شرایط خاص خود را برای مهاجرت کاری در آلمان دارد ما در اینجا در مورد شرایط کلی برای دسته سوم که ایران جز آن می باشد را مورد بررسی قرار میدهیم .

تا انتهای سال 2019 یکی از شروط اصلی کار در آلمان برای ایرانیان داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی،تسلط بر کار و داشتن سابقه کاری مرتبط بوده .

از مارچ سال 2020 آلمان قوانین مهاجرتی را برای کشورهای دسته سوم مانند ایران بسیار آسان تر کرده است . لیستی را به عنوان لیست سفید ارائه داده، که در آن عناوین مشاغلی را نام برده است که در آن رشته ها نیازمند نیروی متخصص و جوان است.

قوانین مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان

 • افراد بدون مدرک دانشگاهی (در برخی از تخصص های فنی ) امکان کار در آلمان را دارند.
 • داشتن مدرک فنی و حرفه ای مطابق با تخصص و سابقه کار افراد کافی می باشد.
 • افزایش حقوق برای نیروی کار خارجی.
 • اعلام نیاز به نیرو کار خارجی.
 • چند رشته به عنوان حرفه های اصلی مورد نیاز معرفی شد.

میزان حقوق برای دوره های تطبیقی برای رسیدن به استاندارد های شغلی آلمان افزایش پیدا کرده است.

کار در آلمان برای ایرانیان

در حال حاضر ، آلمان دارای 5/36 میلیون نفر مهاجر است که برای کار به آلمان مهاجرت کرده اند و آمار ها نشان می دهد که بیش از 40 درصد آن ها از کشور های خارج از اتحادیه اروپا از جمله ایران به این کشور مهاجرت کرده اند .

این آمار به خوبی نشان می دهد که پیدا کردن کار در آلمان برای ایرانیان چندان سخت نیست ، به ویژه در حال حاضر که جمعیت سالمندان این کشور رو به افزایش است و تقاضای آلمان برای افزایش جذب نیرو های متخصص گسترش پیدا کرده است .

با این حال ، آسان پیدا کردن کار در آلمان برای ایرانیان تا حد زیادی به میزان تحصیلات ، سن ، میزان مهارت ، و … بستگی دارد و برای اینکه ایرانیان بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند لازم است که شرایط زیر را داشته باشند:

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

ایرانیان قبل از مهاجرت به آلمان ، باید شغل مورد نظر خود را در محلی که قصد مهاجرت به آن را دارند پیدا کنند تا بتوانند به محض ورود به آلمان ، اجازه اقامت و در عین حال مجوز کار را دریافت نمایند .

برای دریافت اجازه اقامت و صدور ویزا ، باید به سفارت خانه آلمان در ایران مراجعه فرمایید ، اما قبل از مراجعه برای اخذ ویزا ، باید انواع ویزا ها برای کار در آلمان را به خوبی بشناسید که کمی بعد ، به بررسی آن ها خواهیم پرداخت .

انواع مجوز کار در آلمان

www.ssa-visa.com

مجوز کار در آلمان نیز ، انواع گوناگونی دارد که ما در این بخش آن ها را به شما معرفی می کنیم .

مجوز کار عمومی در آلمان :

این مجوز برای افراد خارجی است که در آلمان حضور و اقامت دارند . کار مورد نظر خود را پیدا کردند و دارای شرایط و مدارک مورد نیاز کارفرما نیز هستند  و میتوانند از مزایای کار در آلمان بهره مند شوند .

مجوز کار دانشجویی در آلمان :

این مجوز برای افراد دانشجویی هست که در آلمان در حال تحصیل هستند و برای کمک هزینه ی مخارج تحصیل و دانشگاه  اجازه دارند به مدت  10 ساعت در هفته  کار کنند .

مجوز کار که توسط همسر یا خویشاوند درجه 1 تان به شما در آلمان تعلق می گیرد :

اگر همسر شما یا یکی از خویشاندان درجه یک قبلا به آلمان مهاجرت کرده باشد و شما از طرف آن ها مهاجرت کنید و اقامت خود را دریافت کنید ، برای شما نیز این مجوز کار صادر می شود . این موضوع را هم در نظر داشته باشید برای کار کردن باید تسلط کافی به زبان  داشته باشید و داشتن تخصص و سابقه کار جزو مزیت شما نسبت به افراد دیگر محسوب میشود .

اخذ هر نوع مجوز کار در آلمان شرایط و هزینه های به خصوصی دارد که برای اطلاع از هر یک از آن ها می توانید از سایر مقالات موجود در وب سایت موسسه کاریابی بین المللی کاربین استفاده نمایید و یا با مشاوران حرفه ای ما در حوزه کار در آلمان ارتباط برقرار کنید

شرایط کار کردن در آلمان برای ایرانیان

انواع ویزا برای کار در آلمان

www.ssa-visa.com

کشور آلمان به عنوان بزرگ ترین اقتصاد ملی اروپا و یکی از بزرگ ترین اقتصاد های جهان ، طیف گسترده ای از نیرو های متخصص و ماهر را جذب می کند تا با شرایط عالی که این کشور برایشان در نظر گرفته است برای کار در آلمان به این کشور مهاجرت کنند . بسیاری از مهاجران به آلمان برای کار  و مهاجرت به این کشور نیاز به اخذ ویزا دارند .

آلمان از جمله کشور هایی است که انواع مختلفی از ویزا ها را برای اشتغال یافتن در این کشور ارائه می دهد که در این بخش می خواهیم شما را با انواع ویزا ها برای کار در آلمان آشنا کنیم :

ویزای عمومی کار در آلمان

همانطور که مشاهده می کنید این ویزا ، نوعی ویزای عمومی برای کار در آلمان است که برای اخذ آن لازم است که مدرک تحصیلی و همچنین یک قرار داد کاری مشخص داشته باشید . در این نوع ویزا معمولا افراد دارای پیشنهاد کاری از طرف کار فرمای آلمانی هستند و پس از تهیه و آماده سازی مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزا به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه میکنند . در بخش های بعد به طور کلی به توضیح آن میپردازیم .

عموما اکثر افراد برای کار در این کشور این نوع ویزا را باید دریافت کنند

ویزای ویژه کار در آلمان (دریافت بلو کارت)

این ویزا برای متخصصان و نیرو های کاری ماهر در نظر گرفته شده است که برای زندگی و کار مایل هستند به آلمان مهاجرت کنند . این نوع ویزا برای فارغ التحصیلانی که دانش حرفه ای در زمینه ای به خصوص دارند ، مانند استادان دانشگاه ها ، مدیران با تجربه و یا افرادی که تجربه های کاری برجسته ای دارند ، مناسب است که  دارای درآمدی بیش از 86400 یورو در سال می باشند همچنین باید دارای سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی خود باشند . هرچه رزومه و پرونده شما در این نوع ویزا قوی تر باشد احتمال اخذ ویزا برای شما بالاتر میرود

ویزای خود اشتغالی در آلمان (کار کردن به عنوان کار فرما)

این ویزا شامل افرادی می شود که قصد دارند یک شغل آزاد در آلمان داشته باشند یا با توجه به بودجه کافی که برای راه اندازی یک کسب و کار دارند ، می خواهند تجارتی را در این کشور تاسیس کنند .

برای اخذ ویزای خود اشتغالی در آلمان ، لازم است که اثبات کنید که کار شما به نفع کشور آلمان است و آسیبی به این کشور وارد نمی کند و  شما حداقل یکی از نیاز های آلمان را برآورده می کنید

ویزای جست و جوی کار ( جاب سیکر)

این نوع ویزا به شما اجازه میدهد که در طی مدت شش ماه در آلمان کاریابی را انجام بدهید و برای خود یک موقعیت شغلی مناسب پیدا کنید و ویزای جاب سیکر را به ویزای کاری را تبدیل کنیدبرای گرفتن این نوع ویزا داشتن  مدارک تحصیلی معتبر و سابقه کار کافی و همچنین تسلط به زبان آلمانی اهمیت بالایی دارد که در بخش های بعدی به آن اشاره خواهیم کرد

شرایط ویزای همراه

 در برخی از ویزاها به شما به عنوان سرپرست خانواده ویزای همراه تعلق میگیرد که می توانید همسر و فرزندان زیر 18 سال خود و در بعضی مواقع سایر اعضای خانواده خود را تحت شرایطی با خود به آلمان ببرید که این شرایط عبارت اند از :

1.      داشتن اقامت قانونی

2.      منابع مالی کافی و مطمئن برای حمایت از افرادی که با خود به آلمان می برید .

3.      داشتن مکانی برای زندگی به اندازه افرادی که می خواهید همراه خود به آلمان ببرید .

4.      اخذ ویزا خانواده برای اعضای خانوادتان

توجه داشته باشید ، زمانی که با ویزای کار وارد خاک آلمان می شوید ، تنها  2 هفته فرصت دارید تا آدرس خود را به اطلاع مقامات آلمانی برسانید تا دچار مشکلی در روند مهاجرت خود نشوید .

به این منظور لازم است که به همراه ویزای خود و سندی که اثبات کننده آدرس شما در آلمان باشد ، مانند قرارداد منزلی که اجازه کرده اید به دفتری در نزدیک محل زندگی خود برده و با مقامات مربوط به مهاجرت به آلمان ملاقات کنید . و یا قبل از ورود خود به آلمان میتوانید قرارداد منزل خود را به همراه مدارک به سفارت آلمان زمان مصاحبه ی اخذ ویزا ببرید این کار باعث قوی تر شدن پرونده شما می شود.

کار در آلمان از طریق پیشنهاد کار در آلمان

همانطور که کمی پیش گفته شد ، برای مهاجرت کاری به آلمان ، لازم است که یک قرار داد کاری مشخص داشته باشید . داشتن قرار داد این اطمینان رو به سفارت میدهد که شما از لحاظ هزینه برای زندگی تامین هستید و نیازی به کمک مالی دولت آلمان در این خصوص ندارید و کار فرما به تخصص شما نیاز دارد و شما برای پیشرفت و تلاش قصد مهاجرت دارید .

با توجه به اینکه در حال حاضر ، کشور آلمان یکی از اقتصاد های بزرگ دنیا و همچنین جزو بزرگ ترین صادر کننده ها به شمار می رود ، فرصت های شغلی بسیار زیادی در این کشور برای شما وجود دارد که برای به دست آوردن برخی از آن ها نیاز به شرایط خاص و تحصیلات عالیه می باشد اما برای برخی از آن ها نیاز به مدرک تحصیلی آنچنانی نیست و در هر دو صورت شما می توانید با کمک گرفتن از موسسه های کاریابی و یا وب سایت های درج آگهی شغلی ، شغل مورد نظر خود را پیدا کنید .

کاریابی بین المللی  کاربین ، به عنوان یکی از برترین کاریابی بین المللی در زمینه مهاجرت ، آماده ارائه خدمات ویژه ای به شما در حوزه مهاجرت و کار در آلمان می باشد . “

برای اینکه بتوانید کار در آلمان پیدا کنید ، بهتر است که ابتدا  پر متقاضی ترین تخصص ها را از سوی کارفرماهای آلمانی بشناسید . اگر بتوانید با توجه به مهارت ها و تخصص هایی که دارید از بین شغل های پر متقاضی در آلمان ، شغلی را انتخاب کنید ، روند مهاجرت شما آسان تر و سریع تر انجام می شود .

در حال حاضر عمدتا رشته های مهندسی ، پزشکی و فنی  … از مشاغلی هستند که جذب نیرو دارند چرا که این کشور با کمبود  نیروی متخصص در این حوزه ها رو برو می باشد .

شاید در نظر اول راه های محدودی برای یافتن کار وجود داشته باشد اما با کمی تفکر خواهید دید که چندین راه متفاوت برای پیدا کردن کار در کشور آلمان وجود دارد که به دو راه  ساده از آن  اشاره میکنیم :

گشت و گذار در اینترنت:

این روش مرسوم ترین روش جستجو برای یافتن کار در کشور آلمان می باشد . در این روش شما باید رزومه ای از خود تهیه کنید و آن را برای کارفرما ، به همراه عکس رسمی از خودتان ارسال کنید .

کمک گرفتن از موسسه های کاریابی:

موسسه های کاریابی با توجه به مهارت ها و توانایی هایی که دارید ، فرصت های شغلی مناسب شما را پیدا می کنند و دیگر نیازی نیست خودتان به دنبال شغل مورد نظرتان بگردید .

کار در آلمان از طریق ویزای جستجوی کار

کار در آلمان با ویزای جاب سیکر برای  اکثر افراد متخصص امکان پذیر است.

ویزای جستجوی کار یا همان جاب سیکر یکی از راحت ترین و معقول ترین روش هایی است که متقاضیان جویای کار از کشور های خارجی ، برای یافتن کار در آلمان از این طریق می توانند اقدام کنند.

جاب سیکر این امکان را به افراد میدهد تا آن ها در فرصت شش ماه ای که دارند راحت ، شغل مناسب خود را یافته و قرارداد کاری  را ثبت کنند.

شما باید برای دریافت این ویزا ثابت کنید که فردی ماهر و متخصص در حرفه خود هستید و در جستجوی موقعیت کاری مناسب در آلمان می باشید ،داشتن رزومه با سابقه کاری بالا و مدرک زبان در سطح بالا شانس شما رو برای پیدا کردن کار بیشتر میکند .

پس از دریافت  ویزای شش ماهه می توانید به آلمان سفر کنید  و به علت حضور فیزیکی در آلمان کارفرمایان تمایل بیشتری برای مصاحبه و استخدام شما در موقعیت های شغلی مناسب دارند. زیرا پروسه ی یافتن کار و تبدیل شدن آن به قرار مصاحبه حضوری بسیار کوتاه است و زمانی که شما در کشور آلمان حضور داشته باشید میتوانید تعداد بیشتری قرار مصاحبه با کار فرما داشته باشید و شانس خود را بالا ببرید

مراحل اقدام برای ویزای جستجوی کار

 1.      پر کردن فرم های لازم

2.      تعیین وقت سفارت

3.      تکمیل مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا

4.      پاسپورت معتبر

5.      بیمه سفر

6.      تمکن مالی مورد درخواست سفارت

7.      رزومه

8.      انگیزه نامه

9.      مشخصات و مدارک فردی مانند سند ازدواج، شناسنامه و….

10. مدارک تحصیلی

11. گواهینامه ها و مدارک

12. مدارک سابقه کار

13. پرداخت هزینه های سفارت برای ویزا

کار در آلمان و مشاغل مورد نیاز آلمان

 اگر به دنبال کار در آلمان هستید باید به شما مژده بدهیم که کشور آلمان در سال 2021 ، نیازمند طیف وسیعی از نیرو های متخصص در زمینه های گوناگون است و از این رو شما شانس بیشتری برای یافتن کار در این کشور را دارید ، اما مشاغلی وجود دارد که اگر در آن ها مهارت داشته باشید ، احتمال پیدا کردن کار برای شما بیشتر است .

حوزه هایی که آلمان به دنبال جذب نیرو متخصص در سال 2021 برای آن ها می باشد :

·         پزشکی در آلمان و کادر درمان:

با اینکه آلمان از سال 2012 شروع به جذب پزشکان متخصص از سراسر دنیا کرده است ، با این حال در حال حاضر آلمان اعلام کرده است که بیمارستان های آن با کمبود حداقل 5000 پزشک رو برو هستند . به همین دلیل شما با دارا بودن مدرک معتبر در هر حوزه ای از علم پزشکی می توانید به کشور آلمان مهاجرت کنید حتی افرادی که در کادر درمان و رشته های پیرا پزشکی مشغول به فعالیت هستند (پرستاری. مامایی . علوم آزمایشگاه . دستیار اتاق عمل . هوشبری و …..) و حداقل دارای مدرک کارشناسی هستند با سابقه کاری مرتبط میتوانند برای دریافت جاب آفر آلمان اقدام کنند .

·         مهندسی در آلمان:

آلمان کشوری صنعت محور است و به رشته های مهندسی اهمیت ویژه ای می دهد . در حال حاضر اگر دارای مدرک تحصیلی در رشته های مهندسی مکانیک ، مهندسی خودرو ، مهندسی برق ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی فناوری و ارتباطات هستید، شانس بیشتری برای مهاجرت به این کشور و کار در آلمان دارید .

·         مکانیکی در آلمان:

هم اکنون بیش از 16000 فرصت شغلی برای مکانیکان وجود دارد که اکثر آن ها مربوط به مکانیک صنعتی می باشد . برای کار در آلمان به عنوان مکانیک نیاز نیست مدرک تحصیلی بالا داشته باشید و می توانید کار در آلمان را با مدارک فنی حرفه ایی و دیپلم  به عنوان کارآموز آغاز کنید

کار در آلمان و میزان حقوق دریافتی

به طور کلی مزایای کار در آلمان ،میزان دستمزد هر گروه شغلی در این کشور ، در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی ، دارای شرایط بسیار بهتری می باشد .

در حوزه های مختلف شغلی در آلمان هر بخش  درآمدی مخصوص به خود را دارد اما به طور کلی ، برای افراد شاغل در آلمان حداقل میزان درآمدی تعیین شده است که برای گذراند زندگی کافی است ، در این  بخش قرار است به این موضوع بپردازیم .

به طور طبیعی ، حداقل درآمد هر کشوری ، با توجه به حداقل های هزینه  زندگی در آن کشور تعیین می شود و  این میزان در آمد از هر کشور به کشور دیگر متفاوت است و حتی در یک کشور ، با توجه به منطقه ، حداقل دستمزد از منظقه ای به منطقه دیگر متفاوت است .

با توجه به هزینه های زندگی در آلمان ، حداقل درآمد یک فرد شاغل در این کشور ، برابر 1000 یورو در ماه می باشد که این مبلغ یکی از بالاترین حداقل دستمزد ها در کشور های عضو اتحادیه اروپا محسوب می شود که البته هر سال نیز افزایش می یابد . میزان افزایش حداقل درآمد کار در آلمان ، هرساله تقریبا برابر 5/1 درصد می باشد .

البته لازم به ذکر است که حداقل دستمزد برای افراد زیر 18 سال اعمال نمی شود و از آنجایی که نو جوانان گاهی از 16 سالگی  مشغول به کار می شوند ، امکان کسب درآمد کمتر از حداقل تعیین شده برای آن ها وجود دارد .

شاید برایتان جالب باشد بدانید که در کشور آلمان ، بالا ترین دستمزد دریافتی ، متعلق به مهندسان است و اگر قصد دارید به عنوان یک مهندس به کار در آلمان مشغول شوید ، میتوانید درآمد خوبی در این حوضه داشته باشید.

سایر صنایع و همچنین شغل هایی در آلمان که بیشترین درآمد را دارند :

 • صنعت دارو و پزشکی (بیوتکنولوژی)
 • صنعت بانکداری و امور مالی
 • متخصصان IT
 • صنعت ارتباطات مخابراط
 • سمت های مدیریتی مانند مدیر عامل و مدیر فروش

میزان مالیات های موجود در آلمان

ورود و مهاجرت به یک کشور دیگر بسیار هیجان انگیز است و احتمالا مالیات دور ترین مسئله ای که در ذهنتان هنگام مهاجرت وجود دارد ، اما قبل از مهاجرت باید در مورد مالیات های کشوری که به آن مهاجرت می کنید اطلاعات لازم را کسب کنید به همین دلیل ما تصمیم گرفته ایم که بخشی از مقالات را به مالیات های موجود در آلمان اختصاص دهیم .

اولین موضوعی که در مورد سیستم های مالیاتی آلمان باید بدانید ، این است که هر در آمدی در کشور آلمان به دست آورید ، مشمول پرداخت مالیات هستید و یک سوم درآمد شما به طور مستقیم توسط کارفرما کسر می شود و به دولت آلمان پرداخت می گردد .

بحث مالیات های آلمان بسیار پیچیده و طولانی است اما اگر بخواهید به طور خیلی ساده با میزان مالیات پرداختی در آلمان آشنا شوید ، به جدول زیر توجه فرمایید

مالیات در آلمان

طبقه بندی افراد با توجه به شرایط زندگی آن ها در آلمان برای پرداخت مالیات از اهمیت خاصی برخوردار هست.

پرداخت مالیات از آیتم های مختلفی تشکیل شده است که به برخی از مهم ترین آن ها اشاره میشود:

 • حقوق ماهیانه
 • وضعیت تاهل و فرزندان
 • ایالت محل سکونت
 • نوع بیمه
 • نوع اقامت
 • سن افراد

مراحل ورود به بازار کار در آلمان

www.ssa-visa.com

اتباع کشور های اروپایی به راحتی می توانند وارد بازار کار آلمان شوند اما ، اتباع کشور های غیر اروپایی برای کار در آلمان و ورود به بازار کار این کشور ، لازم است ویزا و اجازه اقامت  را دریافت نمایند و حتی در بعضی مواقع دوره کار آموزی 2 الی 3 ساله ای را پشت سر بگذارند تا ثابت کنند تجربه و مهارت کافی در زمینه مورد نظر را دارند .

البته علاوه بر همه این موارد ، تسلط کافی به زبان آلمانی اهمیت بسیاری دارد .

اگر می خواهید به بازار کار در آلمان ورود پیدا کنید ، در ابتدا باید اقدامات زیر را فراهم سازید  .

·         پیشنهاد کار در آلمان پیدا کنید .

گام اول برای ورود به بازار کار در آلمان ، یافتن شغل مناسب با توجه به شرایط شما، است .

موسسه بین المللی کاربین با استفاده از مشاوران حرفه ایی میتواند عبور از این مسیر را برای شما راحت تر کند .

·         درخواست کار در کشور آلمان را ارسال کنید .

زمانی که شغل مورد نظر خود را پیدا کردید ، حالا نوبت این است که رزومه و درخواستتان را برای شرکت مورد نظر ارسال کنید .

درخواست و سوابق شما بعد از ارسال ، توسط افراد مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت موافقت آن ها برای همکاری باشما ، از سمت شرکت مورد نظر برای شما دعوتنامه ای جهت مصاحبه ارسال می شود .

در صورت عبور از این مرحله نیز شما می توانید یک قرار داد کاری با شرکت مورد نظر ببندید .

·         ویزای کار در آلمان دریافت کنید .

زمانی که گام دوم را پشت سر گذاشتید ، زمان آن رسیده که دست به کار شوید و با اخذ ویزا کار در آلمان ، عملا وارد بازار کار  آلمان شوید .

مدارک لازم برای پشت سر گذاشتن گام سوم و ورود به بازار کار در آلمان :

داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با حرفه ای که می خواهید در آن مشغول به کار شوید .

سابقه کاری مرتبط به میزان مدت زمان تعیین شده .

تسلط کافی به زبان آلمانی

دریافت مجوز کار از انجمن مربوطه

مزایای کار در آلمان

کار در آلمان مزایای بسیار زیادی چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ اجتماعی برای شما دارد .

کلی ترین مزایای کار در آلمان عبارت اند از :

1.      افزایش دستمزد  .

2.      به طور کلی آلمان کشوری است که اقتصاد قدرتمندی دارد و در آن رشد اقتصادی سریع رخ می دهد .

3.      تعادل زندگی و کار در آلمان ، همیشه مناسب است .

4.      نرخ پایین تورم و عدم افزایش آن .

5.      امنیت شغلی .

6.      طیف گسترده ای از شغل ها در این کشور وجود دارد .

7.      قوانین اشتغال بسیار عالی در آلمان وجود دارد .

8.      و

اما در این بخش از مقاله تصمیم داریم شما را با برخی مزایای کار در آلمان که به طور حتمی از آن ها برخوردار می شوید آشنا کنیم .

·         بیمه اجباری

یکی از مهم ترین مزایای کار در آلمان بیمه بازنشستگی یا همان مستمری است که فرد را وادار می کند به فکر دوران باز نشستگی خود باشد .

بیمه سلامت از دیگر مزایای کار در آلمان است. یکی از مزایای بیمه سلامت این است که علاوه بر شما ، خانوادتان نیز تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند.

جدول بیمه های اجباری در رابطه با کار در آلمان و درصد پرداخت حق بیمه توسط کارمند و کارفرما :

بیمه در آلمان

 

·         مرخصی استعلاجی در آلمان

مرخصی استعلاجی که مدت زمان آن حداکثر 6 هفته می باشد ، به این معنی است که شما در صورت بیماری یا تصادف ، این فرصت را دارید که از شش هفته مرخصی با حقوق استفاده کنید . البته این مزایا زمانی به شما تعلق می گرد که حداقل 4 هفته از اشتغال شما گذشته باشد .

·         رعایت حداقل دستمزد در آلمان

در کشور آلمان ، مرزی برای حداقل دستمزد تعیین شده است که پرداخت کمتر از آن مبلغ به کارمندان ، برای کارفرما جرم محسوب می شود .

طبق شورا های کار و اتحادیه کارمندان آلمان ، عدم پرداخت حداقل دستمزد تعیین شده به شاغلان بالای 18 سال ، یک تخلف جدی است که کارفرمایی که آن ها را زیر پا می گذارد مجبور به پرداخت جریمه  خواهد شد .

·         حق سنوات در آلمان

طبق قانون ، هیچ کارفرمایی نمی تواند بی دلیل کارمند خود را اخراج کند و در صورت چنین اتفاقی ، کارفرما باید به عنوان خسارت مبلغی را بپردازد.

·         حق استفاده از درآمد از دست رفته در آلمان

یکی از مزایای کار کردن قانونی در آلمان ، امکان استفاده از حق درآمد از دست رفته است . این به این معنی است که اگر کارفرما شما ، به هر دلیلی نتواند دستمزد شما را بپردازد ، شما می توانید با مراجعه به اداره کار و تشکیل پرونده دستمزد خود را دریافت کنید

ویزای پیوستن به خانواده

زمانی که افراد تابع کشور های غیر اروپایی ، تصمیم به مهاجرت به آلمان می گیرند ، در اکثر مواقع در ابتدا مجبور هستند به تنهایی مهاجرت کنند و خانواده آن ها بعدا به آن ها ملحق شوند .

مقامات آلمان نیز ، از پیوستن اعضاء خانواده به آن ها حمایت می کنند و از این رو حتی ویزای ویژه ای به این منظور ایجاد کرده اند . این موضوع باعث شده است که پیوستن خانواده ی مهاجران به آن ها ، بسیار ساده شود .

 

نکته بسیار مهم در پیوستن خانواده به کشور آلمان داشتن کار ثابت و محل سکونت است. این موضوع که شما به عنوان سرپرست خانواده توانایی تامین هزینه های خانواده خود را دارید بسیار حائز اهمیت است آلمان به خانواده و رفاه آن اهمیتی بسیاری میدهد در نتیجه فرد سرپرست ابتدا برای فراهم کردن نیازهای اولیه وارد آلمان میشود و پس از فراهم کردن شرایط ، خانواده میتواند درخواست مهاجرت کند.

افراد خانواده با داشتن مدرک زبان آلمانی و تخصص خاص خود میتوانند درصد پذیرش خود را بیشتر کنند .

دریافت اقامت دائم و پاسپورت

برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا ، امکان دریافت اقامت دائم زمانی وجود دارد که بیش از 5 سال در آلمان زندگی کنند می توانند برای دریافت آن اقدام کند (شرایط دیگری به جز مدت زمان هم نیز وجود دارد) . البته دریافت اجازه اقامت دائم آلمان به این معنی نیست که فرد دریافت کننده شهروند آلمانی محسوب می شود و می تواند پاسپورت آلمانی دریافت کند .

اصولا اجازه اقامت دائم آلمان ، برای افرادی که مدت اجازه اقامت موقتشان به پایان رسیده است یا افرادی که بلو کارت آلمان را دریافت کرده اند ، صادر می شود .

البته ناگفته نماند که در برخی موارد ، برای کسانی که از یک دانشگاه آلمانی فارغ التحصیل شود و در کشور آلمان مشغول به داشتن شغل و زندگی باشند ، امکان اخد اقامت دائم ظرف مدت 2 سال نیز وجود دارد . حتی برای افرادی که با اتباع آلمانی ازدواج کنند یا مالیات و بیمه خود را به طور منظم پرداخت کنند ، امکان اجازه اقامت دائم ظرف مدت 3 سال نیز وجود دارد.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ اقامت دائم :

1.      فرم درخواست تکمیل شده

2.      اثبات دارا بودن بیمه درمانی

3.      پاسپورت معتبر

4.      نداشتن سابقه کیفری

5.      داشتن مهارت زبان آلمانی در سطح پیشرفته

6.      در صورت ازدواج ، سند ازدواج

7.      ارائه مدارک پزشکی برای اثبات سلامتی شما جهت کار و تلاش

8.      ارائه نامه ای از سمت کارفرما یا دانشگاه

9.      اثبات توانایی مالی

دریافت پاسپورت آلمانی :

 

به منظور اخذ پاسپورت آلمانی ، بعد از دریافت اقامت دائم این کشور ، میتوانید نسبت به دریافت تابعیت آلمان و پاسپورت آلمانی اقدام فرمایید.

با اینکه در بسیاری از کشور ها ، تابعیت دو گانه ممنوع اعلام شده است ، اما در آلمان این گونه نیست و مشروط بر اینکه کشور دیگر اجازه تابعیت دو گانه بدهد ، امکان تابعیت دو گانه در آلمان وجود دارد .

روش های مختلفی برای اخذ پاسپورت آلمان وجود دارد ، اما از آن جا که این مقاله درباره کار در آلمان است ، ما تصمیم داریم در این بخش شما را با روش اخذ پاسپورت آلمان از طریق داشتن شغل در این کشور آشنا کنیم .

اصولا اخذ پاسپورت آلمانی ، 3 الی 4 سال بعد از اقامت دائم امکان پذیر می باشد . در صورتی که با استفاده از پیشنهاد کاری به آلمان مهاجرت کرده باشید و در این کشور مشغول به زندگی و کار شده باشید می توانید به سادگی نسبت به دریافت آن اقدام فرمایید .

زمانی که دارای بلو کارت آلمان باشید ، روند اخذ پاسپورت برای شما آسان تر است و با گذشت 33 ماه از دریافت کارت آبی آلمان و پرداخت مرتب مالیات ، دارا بودن مدرک زبان  آلمانی ، می توانید نسبت به اخذ پاسپورت آلمانی اقدام کنید .

شرایط لازم جهت دریافت پاسپورت آلمانی :

1.      محکومیت جنایی و کیفری نداشته باشید .

2.      در طول زندگی در آلمان به اصول قانون اساسی آزادی و دموکراسی پایبند باشید .

3.      توانایی حمایت خود و خانوادتان از لحاظ مالی و اجتماعی داشته باشید .

4.      به مدت معینی به طور دائم و قانونی در آلمان ساکن شده باشید .

5.      زمانی که نسبت به دریافت پاسپورت اقدام می کنید ، دارای اقامت قانونی باشید .

 

6.      بیمه و مالیات خود را به طور دائم و منظم پرداخت کرده باشید .

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه

فرم مشاوره

برای مشاوره رایگان کلیک کنید

فرم مشاوره

برای مشاوره رایگان کلیک کنید
ادامه
مشاوره رایگان
کاربین

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 7 =